Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Wędrówka po bibliotekach

Czytanie (o) przestrzeni w bibliotece? Czemu nie! Nowy rok to nowe wyzwania... i pomysły. W Bibliotece Raczyńskich w styczniu rusza nowy cykl Czytanie przestrzeni - spotkania będą odbywać się w każdy drugi wtorek miesiąca.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Głównym założeniem projektu jest popularyzacja wiedzy z zakresu szeroko rozumianej architektury i urbanistyki. Spotkania będą prowadzone przez Natalię Raczkowską, pracowniczkę Biblioteki Raczyńskich, architektkę, absolwentkę Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Jak piszą organizatorzy: "Przestrzeń jest odbiciem naszych czasów. W przestrzeni materializują się społeczne nadzieje i niepokoje, przekonania i aspiracje. Miasta, osiedla, ulice niczym biblioteka gromadzą i opowiadają nasze historie - od wielkich idei po drobne anegdoty. Jak się odnaleźć w tym szczególnym księgozbiorze?" Odpowiedzią na te pytania mają być oczywiście prelekcje odbywające się w Bibliotece Raczyńskich, a dokładniej w murach Filii Sztuki.

Inauguracyjne spotkanie będzie dotyczyć architektury bibliotek i będzie połączone z oprowadzaniem architektonicznym, wiodącym przez kręte ścieżki zarówno historycznego, jak i nowego gmachu biblioteki (chęć uczestnictwa w spotkaniu należy zgłosić drogą mailową). Rozmowy będą jednak dotyczyć nie tylko poznańskiej biblioteki, ale także historii bibliotek w ogóle. W lutym uczestników Czytania przestrzeni czeka wycieczka w przeszłość, ale taką, która się nie wydarzyła - centralnym punktem rozmów będą polskie utopijne wizje architektoniczne i urbanistyczne, pochodzące z epoki modernizmu.

Na kolejnym, marcowym spotkaniu Raczkowska weźmie na tapet temat wciąż kontrowersyjny, czyli mikro- i nanoapartamenty. Będzie można poznać historię idei miniaturyzacji powierzchni mieszkalnych i przyjrzeć się kawalerkom w stylu japońskim. Po zgłębieniu fenomenu mikroprzestrzeni przeniesiemy się do procesu odbudowania i rekonstrukcji utraconego dziedzictwa kulturowego. Na następnym spotkaniu, pozostając w temacie przestrzeni miejskiej, Raczkowska opowie o Polsce betonowanej. To znakomita okazja do przypomnienia projektów urbanistycznych i krajobrazowych, u których założenia stało wsparcie dla naturalnych ekosystemów. Tematem ostatniego już, czerwcowego spotkania, będzie korelacja architektury i klimatu.

Każde spotkanie z cyklu Czytanie przestrzeni będzie okazją do poszerzenia wiedzy z obszaru architektury, urbanistyki i przeprowadzenia zajmujących dyskusji, ale nie tylko. Prelekcje zostaną bowiem uzupełnione o literackie polecenia związane z konkretnym tematem. Pojawią się rekomendacje z zakresu non-fiction, ale także literatury pięknej. Zapraszamy do architektonicznej wędrówki w towarzystwie książek!

Klaudia Strzyżewska

  • Czytanie przestrzeni
  • prowadzenie: Natalia Raczkowska
  • start cyklu: 10.01, g. 18
  • kolejne spotkania: drugi wtorek miesiąca
  • Biblioteka Raczyńskich
  • zapisy: zapisy@bracz.edu.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023