W ukraińskim labiryncie. Ze Szczerkiem

Ziemowit Szczerek to rozpoznawalna postać na polskim rynku literackim. Jego twórczość oscyluje wokół nośnych tematów. Często zajmuje się Ukrainą, ale też Wschodnią lub Środkową Europą. Jego debiut powieściowy, wydany w 2013 roku przez Ha!art "Przyjdzie Mordor i nas zje", wzbudził zainteresowanie krytyków i czytelników, a autor zdobył za niego Paszport "Polityki". W książce grupa pieszych podróżników wyrusza z plecakami na Ukrainę w poszukiwaniu tak zwanego "hardkoru" - chcą zebrać wrażenia z podróży na Wschód.
Co oznacza tytułowy Mordor? Wiąże się on z pierwszą podróżą autora na Ukrainę. Zdaniem Szczerka, istnieje pewna analogia pomiędzy obrazem Wschodu a fikcyjnym, tolkienowskim Mordorem. "Pierwszy kontakt z Ukrainą próbowałem oddać w »Mordorze«, bo czułem się trochę jak w alternatywnej rzeczywistości. Zobaczyłem świat, w którym niby wszystko było takie samo, ale np. zamiast autobusu stały marszrutki pospawane, jak mi się wtedy wydawało, z miliona różnych części. Dziwiłem się też, że po ulicach można chodzić w kapciach" - mówił pisarz w rozmowie Michałem Nogasiem dla radiowej Trójki.
Ziemowit Szczerek jest także podróżnikiem i dziennikarzem. Współpracuje z "Polityką" i "Gazetą Wyborczą", pisuje felietony dla "Dwutygodnika". Również w 2013 roku, nakładem wydawnictwa Znak, ukazała się jego książka "Rzeczpospolita zwycięska". To alternatywna historia Polski. Szczerek zastanawia się, jak wyglądałaby historia naszego kraju, gdyby Rzeczpospolita zwyciężyła podczas II wojny światowej. Tym tekstem Szczerkowi udało się zdobyć uznanie publicystów z opozycyjnych wobec siebie opcji politycznych, co w przypadku political fiction jest nie lada sukcesem. W następnych latach autor publikował krótsze teksty w antologiach: "NieObcy", "Hawaikum" czy "Mur. 12 kawałków o Berlinie". W 2015 roku ukazała się jego książka "Siódemka".
W listopadzie ubiegłego roku Czarne wydało ostatnią, jak dotąd, książkę autora, "Tatuaż z tryzubem". Szczerek powraca w niej do tematyki ukraińskiej. O czym dokładnie jest jego najnowsza publikacja? "To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. [...] To wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, mająca przybliżyć Polakom ten kraj, o którym czytali już sporo, ale raczej nie w ten sposób. To książka podróżnicza, ale podróże, które opisuje, są próbą zrozumienia Ukrainy, zarówno tej »prozachodniej« i »prowschodniej«. Ta książka to również wyjaśnienie, dlaczego słowa »prozachodniej« i »prowschodniej« są napisane w cudzysłowie. »Tatuaż z tryzubem« to podróż po ukraińskim labiryncie, fascynującym, zabawnym i przerażającym. Po Ukrainie rzeczywistej i wyobrażonej" - napisał o książce sam autor.
Wtorkowe spotkanie w CK Zamek poprowadzi Piotr Śliwiński. Odbędzie się ono w ramach kolejnej odsłony Festiwalu Fabuły.
Jolanta Kikiewicz
- Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem
- 8.03, g. 18
- Sala Wielka, CK Zamek
- wstęp wolny