Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Sprzeciw wobec bylejakości

- Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć - zapowiadają organizatorzy "literuFKI". Na pierwszym spotkaniu w ramach nowego literackiego cyklu o swojej poezji opowie Xawery Stańczyk.  

. - grafika artykułu
.

"LiteruFKA" to sześć spotkań z poezją i prozą, których finał przewidziano na początek maja. Jej celem jest współtworzenie nowego głosu literackiego, redefiniowanie i poddawanie krytyce zjawisk społecznych, kulturowych i politycznych. - Pomysł na cykl wziął się stąd, że sądzimy, iż szeroko rozumiana kultura studencka właściwie nie istnieje. A jeżeli nawet istnieje, to w bardzo zdeformowanej i okrojonej formie, głównie jako pijackie imprezy, grillowania czy koncerty przeróżnych "gwiazd" w plenerze. Chcielibyśmy, żeby było inaczej, dlatego też bierzemy sprawy w swoje ręce - tłumaczy Agnieszka Budnik ze stojącej za tym przedsięwzięciem Fundacji Kultury Akademickiej.

Organizatorzy mają nadzieję, że spotkania w ramach "literuFKI" będą okazją do poznania autorów bez pośrednictwa "mądrych głów" i ekspertów, bez wykładów oraz wymądrzania się. - Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno - zapowiadają.

Pierwszym gościem będzie Xawery Stańczyk (ur. 1985) - poeta, performer, działacz społeczny i badacz historii kultury nowoczesnej, nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2014 za książkę poetycką "Skarb piratów". - Chcemy pokazać, że można inaczej, że studenci i młodzi ludzie dalej są twórczy, zaangażowani w kulturę i tworzenie sztuki - mówi Budnik.

FKA zorganizowała już wcześniej dwa spotkania poetyckie: z bydgoską poetką Anną Mochalską oraz wokół poezji Dominiki Kaszuby. - Dominika Kaszuba to osoba, która tworzy, według nas, poezję wartą zaprezentowania szerszej publiczności. Stąd też narodziła się chęć propagowania młodych pisarzy i poetów. Chcemy dać im szansę dotarcia do szerszego grona odbiorców, ale także sami chcemy ich poznać. Skrótowo - chcemy wziąć kulturę studencką w swoje ręce, postawić ją na nogi i wyznaczyć jej kurs, bo mamy już dosyć bylejakości - wyjaśnia organizatorka.

W marcu zaplanowano spotkania z Dominikiem Rokoszem - mistrzem Polski 2014 w slamie poetyckim i Michałem Larkiem, w kwietniu z Marcinem Kleinszmidtem i Bianką Rolando - laureatką Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku. W maju z czytelnikami spotka się Marcin Ostrychasz.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie z Xawerym Stańczykiem - w ramach cyklu literackiego "literuFKA"
  • organizator: Fundacja Kultury Akademickiej
  • Mały Dom Kultury, klub Dragon
  • 20.02, g. 19
  • wstęp wolny