Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Przyrodnicze zachwyty

Adam Robiński jest niezwykle wrażliwy na piękno polskiego krajobrazu. Jego książka "Hajstry, Krajobraz bocznych dróg" ukazuje bogactwo przyrodnicze Polski, w czym wielu czytelników upatruje największą jej wartość. Spotkanie z pisarzem odbędzie się w środę w CK Zamek.

. - grafika artykułu
fot. Marcin Radwan

Debiut pisarski Robińskiego odbił się echem w środowisku reporterskim. Książka zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w ramach 12. edycji nagrody podróżniczej Travelery oraz Nagrodę Magellana 2018 w kategorii "książka reportażowa", a także została nominowana do 11. Nagrody Literackiej Warszawy i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Robiński od lat pracuje jako dziennikarz. Związany jest m.in. z "Rzeczpospolitą" i "National Geographic", stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym". Jest finalistą Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy.

W Polsce poszukuje widoku odległych kontynentów. W opisie książki czytamy, że "wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę". Oglądając swój kraj oczami zadziwionego dziecka, odnajduje w krajobrazie odległe miejsca i niezbadane tereny całego świata. Czytając jego relacje, można odnieść wrażenie, że w pierwszej kolejności pociąga pisarza jednorazowość wszelkich zdarzeń oraz widoków. Doświadczenia wielu podróży podsuwają mu skojarzenia z odległymi miejscami, jednak doszukiwanie się wartości pojedynczych miejsc, pozwala mu z zachwytem poznawać każde, nieznane sobie wcześniej miejsce. W wywiadzie publikowanym na Krytyce Politycznej powiedział: - Częściej jednak szukam nowych miejsc, bo wciąż chcę karmić oczy nowymi widokami. Tym bardziej że w wielu przypadkach sceneria, którą opisałem w książce, była starannie zaaranżowana - musiałem mieć odpowiednią porę roku, odpowiednią porę dnia, odpowiednią pogodę, te warunki musiały zagrać i złożyć się na jakąś całość.

Więź z przestrzenią jest dla pisarza podstawą artystycznej wypowiedzi. Zdaje się, że obserwacja jest dla niego zalążkiem reszty pisarskiej układanki - zestawu emocji, przemyśleń, słów. Recenzując książkę dla tygodnika "Polityka", Maciej Robert pisał: "Robiński snuje niezwykłe, wymykające się podziałom gatunkowym opowieści: opis włóczęgi po pojezierzu Łuku Mużakowa łączy przyrodniczy wykład o ważkach z historycznym przeglądem księżycowej kartografii. Zresztą kosmos często pojawia się w Hajstrach - mało znane polskie zakątki urastają bowiem u Robińskiego do rangi widoków nie z tej ziemi."

Julia Niedziejko

  • Z cyklu "Zamkowe Biuro Podróży": Hajstry. Krajobraz bocznych dróg. Spotkanie z Adamem Robińskim
  • CK Zamek, Księgarnia Bookowski
  • 24.07, g. 17
  • prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora
  • bilety: 2 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019