Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Powrót gangsterskiego klasyka

To książka, na którą czekało wielu, choć nikt nie wiedział, że jest w planach. Na początku września Jakub Żulczyk ogłosił, że jego nowa powieść trafi do księgarń w połowie października. Choć każda kolejna publikacja pisarza spotyka się z entuzjazmem czytelników, sytuacja była wyjątkowa. Dawno temu w Warszawie to bowiem kontynuacja fenomenu literatury popularnej ostatnich lat, czyli Ślepnąc od świateł. Sprawca całego zamieszania już w niedzielę spotka się z fanami w Concordia Design.

Pisarz w czarnej koszuli pozuje na czarnym tle, patrzy prosto w obiektyw. - grafika artykułu
Jakub Żulczyk, fot. Zuzanna Krajewska

Jacek uciekł do Argentyny, jednak i tam dopadły go demony przeszłości. Najstraszliwszy z nich jest łysy i rubaszny, od kilku lat ma oblicze Jana Frycza. Tragiczne wydarzenia każą bohaterowi wrócić do Polski i skonfrontować się ze swoją brutalną przeszłością. Warszawa, do której powraca, nie jest jednak tym samym miastem, które opuszczał przed sześcioma laty. Starą gwardię, Pruszków i Wołomin, zastąpili Czeczeńcy i Wietnamczycy, elitarną kokainę natomiast - wszechobecne wariacje na temat mefedronu i ketamina, leki opioidowe i pochodne benzodiazepiny. Nad miastem wisi ponadto widmo pandemii COVID-19 oraz lockdown, który pozwoli dilerom zbudować nowe fortuny.

Podczas nieobecności Jacka Pazina otworzyła azyl dla zagubionej młodzieży. Gdy jeden z chłopaków zostaje bestialsko zamordowany, a na myśl o lokalu w dobrej lokalizacji zaczyna ślinić się obrzydliwy deweloper, "anioł biznesu", jej świat trzęsie się w posadach. Nie mogąc liczyć na opieszałą policję, prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zbrodni, a także szuka sposobu na uratowanie ośrodka. Jej ponownie spotkanie z dawnym królem kokainowego detalu jest tylko kwestią czasu.

Dawno temu w Warszawie to 800 stron powieści sensacyjnej, która mierzy się z zadaniem niezwykle ambitnym - stara się dorównać niezwykle udanej poprzedniczce. A ta przecież nie tylko raczyła czytelników atrakcyjną kryminalną historią osadzoną w żywym, mrocznym świecie, lecz również dostarczała wielu cennych obserwacji socjologicznych dotyczących funkcjonowania półświatka, życia zepsutych warszawskich elit czy bujnego rozkwitu hipsterstwa. Dawno temu w Warszawie, na co wskazuje sam tytuł nawiązujący do kultowego dzieła Sergio Leone, jest opowieścią o powrotach, przemianach i próbach odnalezienia się we wrogiej rzeczywistości.

Jakub Żulczyk urodził się w 1983 roku w Szczytnie. W roku 2006 zadebiutował powieścią z gatunku young adult Zrób mi jakąś krzywdę..., czyli wszystkie gry video są o miłości. Następnie wydał m.in. Radio Armageddon, Zmorojewo i Instytut. Przełomową w jego karierze okazała się powieść gangsterska Ślepnąc od świateł (2014), której sprzedał ponad 300 tys. egzemplarzy. Historia dilera warszawskich gwiazd w 2018 roku doczekała się głośnej adaptacji serialowej. W produkcji HBO wystąpili m.in. Kamil Nożyński, Jan Frycz i Robert Więckiewicz. Po Ślepnąc... Żulczyk wydał jeszcze Wzgórze psów, kontrowersyjne Czarne słońce oraz Informację zwrotną. 15 listopada na Netfliksie zadebiutuje serial na podstawie Informacji z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej. Ostatnimi czasy Żulczyk napisał  też scenariusz dość dobrze przyjętej Warszawianki, nieco wcześniej pracował nad dwoma sezonami Belfra.

Jacek Adamiec

  • Spotkanie z Jakubem Żulczykiem wokół książki Dawno temu w Warszawie
  • 5.11, g. 18
  • Concordia Design, sala Luna
  • prowadzenie: Adrian Tomczyk
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023