Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Pasewicz - wieczór autorski poety poznańskich ulic

Edward Pasewicz - poeta, prozaik, dramaturg i kompozytor - przyjeżdża do Poznania.  Spotka się z czytelnikami na wieczorze autorskim 22 listopada w Sali Śniadeckich na Collegium Maius, a następnego dnia weźmie udział w czytanej próbie swojej sztuki.

Edward Pasewicz
Edward Pasewicz

Przyjechał do Poznania w wieku 17 lat. Przesiadywał w pubach, rozmawiając z przypadkowo spotkanymi osobami, poznając ciekawych ludzi, artystów. Podjęta po dwudziestu latach decyzja o przeprowadzce oznaczała dla miasta dużą stratę - opuszczał je świetny twórca, ważny uczestnik miejscowego życia literackiego. Bo Pasewicz był dla Poznania tym, kim dla Krakowa jest Świetlicki.

Twórczość Pasewicza to żywy język, wysmakowana melodia wiersza krzyżująca się z odważnymi tematami, pomysłowość, a także poznańskie nawiązania. Potrafi przekazać w wierszu senny klimat ulicy Mogileńskiej czy porównać przebrzmiałą miłość do starego koryta Warty. Jego debiutancki zbiór wierszy pod tytułem "Dolna Wilda" został uznany za jedno z największych dokonań polskiej poezji ostatnich lat. Poza siedmioma tomikami poeta wydał osadzoną w środowisku homoseksualnym powieść kryminalną pod tytułem "Śmierć w darkroomie".

W czwartkowy wieczór autor opowie o swym najnowszym tomie, zatytułowanym "Pałacyk Bertolda Brechta". Pasewicz sam zaprezentuje część swoich wierszy. Spotkanie będzie również okazją do zadania mu pytań, nie tylko o ostatni tomik. W piątek, 23 listopada, odbędzie się performatywne czytanie dramatu "Trzej bracia". W kameralnej atmosferze Galerii Teatru Polskiego poeta wystąpi w roli reżysera, by na oczach widzów kształtować sztukę i udzielać wskazówek aktorom.

Organizatorem jest Międzywydziałowe Koło Kultury Współczesnej "Aurora" działające na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Na oba wydarzenia wstęp wolny!

Urszula Modrzyk

Wizyta Edwarda Pasewicza w Poznaniu:

  • Wieczór autorski połączony z promocją tomu poezji "Pałacyk Bertolda Brechta", 22.11, g. 18, Sala Śniadeckich, Collegium Maius UAM, ul. Fredry 10, 
  • Próba czytana sztuki "Trzej bracia", 23.11, g. 11, Nowa scena kameralna - Galeria, Teatr Polski, ul. 27 grudnia 8/10
  • wstęp wolny