Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Na poważnie

Twierdzi, że "polska religijność jest rytualna, obrzędowa, ogołocona wewnętrznie", a "prywatność to jeden z największych wynalazków cywilizacji". Prof. Zbigniew Mikołejko, znany ze swoich stanowczych opinii filozof i historyk religii, będzie gościem pierwszego w tym roku spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

. - grafika artykułu
fot. Małgorzata Mikołajczyk, Wikipedia

"Kod Leonarda da Vinci" - głośne dzieło Dana Browna, zna niemalże każdy. Ale prof. Zbigniewa Mikołejko już niestety nie. Choć to właśnie on napisał posłowie do pierwszego polskiego wydania słynnego tytułu. I tym samym sprowadził na ziemię wszystkich tych, którzy opowieść tę chcieli wziąć na poważnie. Prof. Mikołejko wyjaśnia w nim m.in. czym faktycznie jest Opus Dei i wskazuje błędy historyczne.

Absolutnie jednak nie jest to jego największe osiągniecie. Bo na koncie ma ponad 800 publikacji. Prof. Mikołejko pisał bądź też nadal to robi dla takich tytułów jak "Czas Kultury", "Gazeta Wyborcza", "Dialog", "Newsweek", "Tygodnik Powszechny", "Więzi" i "Polityka". Ponadto jest również autorem lub współautorem takich książek jak "Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma", "We władzy wisielca", "Polskie bieguny. Społeczeństwo w czasach kryzysu", "Żywoty świętych poprawione" czy "Żywoty świętych poprawione ponownie", z której to lektury czytelnik dowie się np. dlaczego Piotr Skarga nigdy świętym nie zostanie albo dlaczego transport ciała św. Andrzeja Boboli był częścią sporu ideologiczno-historycznego między Polską a Związkiem Radzieckim.

- Z profesorem porozmawiamy o różnych obliczach demonologii, o charakterze polskiej duchowości i o fanatyzmach, które - jak nigdy wcześniej - rozprzestrzeniają się dookoła, destruując nasze poczucie bezpieczeństwa i przynależności - wyliczają organizatorzy poniedziałkowego spotkania.

Warto wspomnieć, że sam prof. Mikołejko jest również bohaterem książki "Jak błądzić skutecznie". To wywiad rzeka z filozofem, który przeprowadziła Dorota Kowalska. Prof. Mikołejko opowiada w nim o rzeczach, o których do tej pory nie mówił. Wspomina ciężkie dzieciństwo i czasy studenckie. Snuje refleksje na temat życia i śmierci, kobiet oraz przeznaczenia. Z recenzji "Jak błądzić skutecznie" wynika jednak, że nie jest to wyłącznie opowieść o konkretnym człowieku - filozofie, który znalazł czas na rozmowę pewnego upalnego lata, lecz rzecz, na którą składają się doświadczenia wielu z nas.

Fragmenty książek, wywiadów i artykułów Mikołejki przeczytają w trakcie spotkania aktorzy Teatru Nowego: Karolina Głąb, Oliwia Nazimek, Maria Rybarczyk oraz Zbigniew Grochal.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejko z cyklu "Czytnik"
  • 28.01, g. 19
  • Teatr Nowy, Trzecia Scena
  • wejściówki: 5 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019