Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Literatura zaszumi w CK Zamek

Trwa cykl "Klucze do wyobraźni", w ramach którego do Poznania przyjeżdżają znani pisarze. Gościem wtorkowego spotkania w CK Zamek będzie laureatka Nagrody Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia, wielokrotnie nominowana do Nagrody NIKE - Magdalena Tulli.

. - grafika artykułu
Okładka książki "Szum". Wyd. Znak Litera Nova

Magdalena Tulli to pisarka i tłumaczka. Zadebiutowała w 1995 roku książką "Sny i kamienie". Przetłumaczyła na język polski między innymi Prousta. Największą rozpoznawalność zyskała wraz z wydaniem tomu opowiadań "Włoskie szpilki". To zbiór autobiograficznych opowieści, za które autorka dostała nagrodę Gryfia. Tak werdykt uzasadniała Inga Iwasiów: "Przyznajemy Gryfię Magdalenie Tulli, ponieważ "Włoskie szpilki" bolą. Ból, który doznaje ich bohaterka, 10-letnia dziewczynka, uwalnia coś w nas czytelniczkach i czytelnikach. Plamy zapomnianych, zepchniętych na dno pamięci chwil z dzieciństwa, gdy nie udawało nam się gładko wypełniać zadań stawianych przez świat. Ich najpierw odczuciu, a potem zabliźnianiu pomóc może ta najlepsza literatura". To jedna z najlepszych rekomendacji, jakie można wystawić pisarzowi.

Najnowsza powieść autorki, "Szum", to książka, której bohaterką również jest dziewczynka, a jej dzieciństwo przypada na czasy PRL-u. Ma ojca Włocha i matkę Polkę. Matka i ciotka przeżyły obóz koncentracyjny, motyw krzywdy znów przewija się przez opowieści Magdaleny Tulli. Dziewczynka nieustannie porównywana jest ze zdolnym kuzynem - sama niezbyt dobrze radzi sobie w szkole. Ma też wyimaginowanego przyjaciela, którym jest lis.

Recenzenci zgodnie wystawiają Tulli najwyższe noty. "Jak zapanować nad bolesną przeszłością, usunąć z niej to, co dręczy i kaleczy? Magdalena Tulli wie. »Szum« to powieść, która dobitnie pokazuje, co może nam dać literatura z najwyższej półki" - pisze Dariusz Nowacki w "Gazecie Wyborczej".

Można by pomyśleć, że ta proza pełna bólu to dla autorki rodzaj terapii. Jednak Tulli zaprzecza. "Nikt jeszcze nie uzdrowił siebie samego pisaniem. W każdym razie ja bym na to nie liczyła. Dla mnie pisanie książek jest szukaniem porozumienia z innymi ludźmi, jakiejś wspólnoty, czegoś, co nas łączy. Nie być samotnym ze swoim doświadczeniem, to potrzeba wielu osób i moja także. Dobrze jest poczuć się częścią większej całości" - przyznała w jednym z wywiadów. To prawdopodobnie jest klucz do sukcesu jej pisarstwa - czytelnicy czują się częścią większej całości.  

Rozmowy z Magdaleną Tulli mają często bardzo intymny charakter. Jest duża szansa, że spotkanie w CK Zamek też takie będzie. Cykl nazywa się "Klucze do wyobraźni". Nazwa trafnie oddaje to, jak twórczość Tulli pojmują krytycy, czytelnicy i ona sama. Spotkanie poprowadzi Marcin Jaworski, uczestniczyć będą także krytycy: Marek Zaleski i Barbara Sienkiewicz.

Jolanta Kikiewicz

  • spotkanie z Magdaleną Tulli
  • 09.12., g. 18
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • wstęp wolny