Chrzest Polski to naprawdę wielkie wydarzenie. Należy pamiętać, że wraz z nim Polskę przyłączono do cywilizacji łacińskiej. To również początki naszego piśmiennictwa i pierwsze księgi - wyjaśnia Arleta Kolasińska z Fundacji Puenta, odpowiedzialnej za blok programowy związany z rocznicą. - Planujemy pochód, podczas którego księżna Dobrawa przekaże symboliczne księgi. Zapraszamy również na koncerty, warsztaty i spotkania z historykami, którzy w przystępny sposób przybliżą poznaniakom tamte czasy. Mamy nadzieję, że uda nam się sfinalizować także ogólnodostępny projekt multimedialny o znaczeniu Dobrawy w historii Polski. Chcielibyśmy, żeby mogli z niego korzystać wszyscy zainteresowani.
Tegoroczna edycja dedykowana jest również Henrykowi Sienkiewiczowi, pierwszemu Polakowi uhonorowanemu Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, oraz Feliksowi Nowowiejskiemu, słynnemu kompozytorowi i pedagogowi, twórcy muzyki do Roty Marii Konopnickiej. Nowowiejski po I wojnie światowej osiadł w Poznaniu i aktywnie włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta, organizując np. koncerty symfoniczne i chóralne. W tegorocznym programie m.in.: przypomnienie pieśni kompozytora w wykonaniu chóru dziecięcego, spotkania autorskie z udziałem Barbary Wachowicz, Anny Czerwińskiej-Rydel i prof. Grzegorza Leszczyńskiego oraz premiery książek poświęconych autorowi Trylogii.
Po raz kolejny poruszony zostanie także temat sztuki przekładu, prawa autorskiego i zagadnień własności intelektualnej oraz roli książki, jaką ta odgrywa w życiu czytelnika specjalnej troski. - Do współpracy w jego realizacji zaprosimy tym razem Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Planujemy panel poświęcony pracy z dziećmi z upośledzeniem wzroku oraz osiągnięciom i doświadczeniom Ośrodka. Będzie też wystawa prac plastycznych i fotograficznych wykonanych przez uczniów. Wychowankowie Ośrodka zaprezentują także literacko-historyczny program artystyczny w ramach naszej tradycyjnej Szarej godziny - wyjaśnia Olcha Sikorska, komisarz Spotkań Targowych.
Od samego początku wydarzeniu towarzyszą też wystawy ilustracji i grafiki książkowej, które i w tym roku pokazane zostaną w dwóch cyklach: Salon Ilustratorów, który powstał z myślą o młodych twórcach, oraz Mistrzowie ilustracji - kierowany do tych, którzy działają w tej przestrzeni już od dawna. Zobaczymy wystawę poświęconą Polskiej Szkole Ilustracji, zaprezentowane zostaną także Nagrody Polskiej Sekcji IBBY za rok 2015 oraz prace Rafała Olbińskiego.
Tradycyjnie podczas otwarcia targów wręczone zostaną nagrody Pegazika w dwóch kategoriach: "Twórca" i "Przyjaciel książki".
Monika Nawrocka-Leśnik
- XV Poznańskie Spotkania Targowe
- - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców
- 18-20.03
- pawilon 7 MTP
- wstęp wolny