Komiksowy zawrót głowy

Tegoroczna impreza to przeszło trzy tysiące darmowych komiksów specjalnie sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. Główna część wydarzenia będzie miała miejsce w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej, jednak w tym roku w organizację włączyli się też m.in. Galeria Ostrov, gdzie będzie rozdawany zin Andriya Selimova, Cybermachina Poznań, w którym będzie można otrzymać komiks Overwatch z rysunkami Katarzyny Niemczyk i Ultra Street Fighter oraz Paper Concept - gdzie będzie dostępny komiks Tomasza Samojlika oraz DC Superhero Girls. Dla najmłodszych warsztaty przygotowała fundacja Kreaktywator.
Dzień Darmowego Komiksu to także spotkania. W holu głównym Biblioteki pojawią się rysownicy oraz scenarzyści. Swój udział zapowiedzieli: Michał Śledziński, Anna Krztoń, Edyta Bystroń, Grzegorz Pawlak, Bozia, Kajetan Kusina, Nikodem Cabała, Marta Falkowska, twórcy komiksu Daro the Hero, Lis oraz Incognito i inni. Będzie można od nich nie tylko kupić komiks, czy otrzymać autograf, ale przede wszystkim porozmawiać.
Jak co roku w programie znajdziemy szereg interesujących wykładów. Dowiemy się chociażby dlaczego DC potrzebowało Batgirl? Tegoroczna edycja kładzie szczególny nacisk na rolę kobiet w świecie komiksu. Anna Krztoń wraz z Agnieszką Czoską zaprezentują twórczość polskich rysowniczek i autorek. Julia "Josi" Chodak opowie o życiu dziewczynki z perspektywy "Totalnie nie nostalgia" i "Persepolis", a Beata Sosnowska postara się odpowiedzieć na pytanie czy istnieje polski komiks lesbijski. Katarzyna Maciejewska z kolei postawi naprzeciw siebie filmowych "Supermanów" z roku 1978 i 2013.
Nie zabraknie oczywiście wśród prelegentów mężczyzn. Mateusz Bartkowiak postara się przekonać zebranych, że istnieje alternatywa dla DC i Marvela. Przedstawi mniej znane Valiant Comiks i podpowie jak zacząć przygodę z tym uniwersum. Julian Jeliński weźmie na warsztat "Czarną Panterę". Po kasowym sukcesie filmu, który miał premierę na początku roku, postara się przybliżyć Wakandę i udowodnić, że jest to dzieło poruszające ważne tematy. Powróci też Superman. O g. 16 w Dużej Sali Wykładowej organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny na temat herosa, który jest z nami już 80 lat.
Organizatorzy przewidzieli także w programie spotkania autorskie. Wezmą w nich udział: twórca i rysownik komiksów, reżyser oraz rysownik storyboardów - Michał Śledziński "Śledziu"; autor komiksów, rysunków, ilustracji oraz murali - Szymon Szelc; ilustrator, animator, a także muzyk - Mikołaj Tkacz oraz filmoznawca - Jerzy Szyłak. O swoich najnowszych wspólnych projektach porozmawiają Daniel Gizicki i Grzegorz Pawla. Na koniec o swojej pracy opowie specjalizujący się w rysowaniu komiksów historycznych Wojciech Nawrot.
Patryk Szczechowiak
- Dzień Darmowego Komiksu
- Biblioteka Uniwersytecka - Nova. Czytelnia Komiksów i Gazet
- 12.05, g. 10-17
- wstęp wolny
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018