Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Dymki, kreski, opowieści

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej to wydarzenie, które przypomina, że popkulturę można oswajać na różne sposoby. Hołdując metodzie naukowo-badawczej, kierując się ku interpretacji ideowo-artystycznej, eksplorując poziomy meta czy w końcu bawiąc się i budując fandomy. I każdy z nich jest dobry!

Dziewczyna w czarnym płaszczu i żółtej czapce przegląda książki i komiksy na stoisku. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Czym byłaby popkultura bez komiksów? Albo: czy byłaby popkultura bez komiksów? Covery z Supermanem w estetyce bubble gum, Andy Warhol i okładka Velvet Underground & Nico, anime, Kaczor Donald, Frank Miller czy Maus - za tymi skojarzeniami stoją ludzie, dzieła i pomysły, które budują potężny konglomerat kulturowy. Jest czym się bawić, co badać i o czym dyskutować.

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej to pozytywny, "czadowy" nauczyciel, który jak uważają organizatorzy łączy "naukowy namysł nad komiksem z dobrą zabawą". Z pewnością okazji do namysłu będzie sporo podczas konferencji naukowej dotyczącej "komiksowych marginesów i marginaliów", na którą zaproszeni są wybitni znawcy sztuki komiksowej (i nie tylko), w tym Jerzy Szyłak, Adam Rusek, Wojciech Birek czy gość z Czech, Tomáš Prokůpek, który pomoże nam spojrzeć na komiksy w perspektywie środkowoeuropejskiej. Satysfakcję poznawczą zapewnią też prelekcje - usystematyzowane i podzielone na bloki tematyczne. W Bibliotece Uniwersyteckiej wszyscy ci, którzy przychylnym i zaciekawionym okiem spoglądają na rozmaite zjawiska okołokomiksowe, będą mogli posłuchać o mandze, superbohaterach czy zinach (oczywiście też o Rzeźzinie!). Refleksja naukowa nad komiksem podąża głównym nurtem humanistyki, nie zabraknie więc także wątków queerowych i opowieści o inności. Pozostając w laboratorium popu, trzeba dodać, że jednym z honorowych gości festiwalu będzie Michał Błażejczyk, założyciel i wieloletni redaktor "Zeszytów Komiksowych". To popularnonaukowe czasopismo poświęcone kulturze komiksowej w 2024 roku świętuje swoje 20. urodziny.

Organizatorzy festiwalu, a więc Fundacja Instytut Kultury Popularnej reprezentowana przez Michała Traczyka oraz Biblioteka Uniwersytecka, i tym razem zadbali o przebojowy line-up zaproszonych pisarzy i rysowników. Na liście gości figurują zatem Bartosz Minkiewicz (Wilq Superbohater), Katarzyna "Falauke" Czarna (Bardzo ważne, Czy wszystko smakuje?), Tomasz Niewiadomski (autor związany z "Nową Fantastyką", twórca postaci Nerwolwera i Ratmana), Luko Czakowski (Głowa i Pokusa), Łukasz Godlewski (Miłość, Malarz) oraz Robert Sienicki (The Movie, Scientia Occulta). Wiele wskazuje na to, że pojawią się także redaktorzy kultowego Rzeźzina oraz twórcy związani z cenioną w środowisku komiksoholików serią Postapo.

Choć lwia część wydarzeń Poznańskiego Festiwalu Komiksu - w tym prelekcje - odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej, swoją przestrzenią służą organizatorom także inne kulturalne miejsca działające w mieście. Skorzystają na tym autorzy wystaw (oraz ich fani) - Tomasz Niewiadomski, który "wystawi się" w Galerii Centrala, redaktorzy serii Warchlaki zaproszeni do Baraku Kultury czy artystki niezależne xuh i javvie, których prace będzie można kontemplować na Wydziale Grafiki UAP. Natomiast wszyscy ci, którzy pragną zanurzyć się w nurcie komiksu dziecięcego (albo na festiwal zabierają swoje pociechy), powinni zawitać do Biblioteki Raczyńskich.

Wracając jednak do Biblioteki Uniwersyteckiej - to właśnie w tym tłoczącym dymki, kadry i plansze sercu festiwalu na odwiedzających czekać będą wystawy Bartosza Minkiewicza i Werki Dobro. Minkiewicza po raz drugi przedstawiać nie trzeba, na kilka dodatkowych słów zasługuje natomiast Dobro. Artystka ta zasłynęła wydanym własnym sumptem zbiorem Bułka w szortach, kolekcją barwnych opowieści o impresjonistycznym i modernistycznym wdzięku i głębokim ekologicznym przesłaniu.

Ten, kto nie wie, co zrobić z wypłatą, znajdzie mnóstwo okazji do inwestycji w dzieła sztuki na giełdzie komiksów w BU. Niemniej, tradycyjnie, na uczestników święta komiksu czekać będą bezpłatne ziny z całej Polski, Europy, a nawet świata! A wśród nich propozycje tak ciekawe jak Nieustraszony Szpak niejakiego Pikadora, Czarne Serce. Wersja Demo Łukasza Godlewskiego, Tata Adama 2.0 Luko Czakowskiego czy Obietnica Zvyrke. Swoje unikatowe ziny na Festiwal przygotowali także Papatu oraz Martyna Bolanowska. Lista rośnie, a to przecież zaledwie i aż twórcy z Polski! Będzie też oczywiście oficjalny festiwalowy Darmozin.

Poznań Poetów, Festiwal Fabuły czy Granda - organizatorzy wszystkich tych wydarzeń przyzwyczaili nas do tego, że spotkaniom z kulturą towarzyszą warsztaty, a niekiedy i gry terenowe. Tym tropem podąża też PFSK - warsztaty dla dzieci i młodych duchem poprowadzą pracownicy i studenci Uniwersytetu Artystycznego. Co więcej - przygotują też specjalne pokazy litograficzne i introligatorskie dla widzów zainteresowanych tradycyjnymi technikami graficznymi. A co z tą grą? I ta jest w planach. Każdy jej uczestnik, kolekcjonując rozsiane po mieście pieczątki, będzie mógł zostać autorem minikomiksu. Jakby tego było mało - gracze mogą liczyć na kolejne gratisy! Udział we wszystkich akcjach festiwalowych jest bezpłatny. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego obowiązywać będą zapisy.

Jacek Adamiec

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024