Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Architekt do zadań specjalnych

Gdy jego klient zapragnął domu-fortecy, zaprojektował Dom Bezpieczny o ruchomych ścianach. Gdy inwestor marzył o domu z garażem będącym integralną częścią mieszkania - wymyślił Dom Autorodzinny. Dla siebie natomiast zaprojektował Arkę Koniecznego z przeszkloną elewacją i widokiem na Beskid Śląski. Robert Konieczny, prawdopodobnie najsłynniejszy architekt w Polsce, już w czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich. Okazję do spotkania stanowi premiera książki Konieczny. Na styk.

. - grafika artykułu
Robert Konieczny, fot. materiały prasowe

Wśród osób pasjonujących się architekturą Robert Konieczny jest żywą legendą - wizjonerem podziwianym (często z odrobiną zazdrości) przez kolegów po fachu i niezliczonych studentów. Książka Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze napisana przez Piotra Kozaneckiego (Onet, TVN24) i Bartosza Patureja (Onet, Deutsche Welle), dziennikarzy, którzy będą towarzyszyć Koniecznemu podczas spotkania w Bibliotece Raczyńskich, stanowi próbę uchwycenia fenomenu mistrza, który przez lata przeciwstawiał się trendom w architekturze, poszukując własnych rozwiązań w zakresie funkcjonalności i estetyki. Zarówno unikatowych fenomenów, jak i projektów stanowiących podręcznikowy przykład sztuki użytkowej. Książka ta to opowieść o twórcy należącym do najchętniej publikowanych architektów w Europie, a zarazem pomysłodawcy projektów, które docierają do finałów najważniejszych branżowych konkursów. O ile ich po prostu nie wygrywają.

Konieczny to zbiór reportaży, w których autorzy książki, podróżując po Polsce, spotykają się z klientami KWK Promes, rozmawiają zarówno o poszczególnych projektach, jak i pracy z architektem. Bohaterem książki jest w końcu sam Konieczny, któremu dziennikarze zapewniają przestrzeń do wypowiedzenia się na temat swojej obfitującej w wyzwania, ale też zaszczyty, kariery.

Robert Konieczny (ur. 1969) jest architektem, szefem agencji KWK Promes. Projektował zarówno domy jednorodzinne - choćby Dom Aatrialny, Dom Ukryty czy Dom Autorodzinny - i wielorodzinne, jak i budynki użyteczności publicznej. Tu do jego najważniejszych projektów możemy zaliczyć m.in. Uzdrowisko w Ustroniu, Stację Diagnostyczną w Tychach, Wieżę U2 w Dublinie, Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki czy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zdobył niezliczone nominacje, wyróżnienia i nagrody branżowe, w tym m.in. tytuł House of the Year 2006 za Dom Aatrialny, Nagrodę Roku SARP 2019 za budynek mieszkalny Unikato w Katowicach czy Wallpaper Design Award 2016 za projekt Arka. Aż 12 razy był nominowany do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohego. W 2006 roku został zaliczony przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies do zaszczytnego grona 40 najlepszych architektów do 40. roku życia. W duecie z Tomaszem Malkowskim napisał dwa przewodniki architektoniczne - jeden po Europie, drugi po Polsce.

Jacek Adamiec

  • spotkanie z Robertem Koniecznym, Piotrem Kozaneckim i Bartoszem Paturejem wokół książki Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze
  • 14.03, g. 17.30
  • Biblioteka Raczyńskich
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024