Kultura w Poznaniu

Książki

Wykwintne kawiarnie i podejrzane lokale, wytworne bale i bójki w podrzędnych knajpach, a przede wszystkim świat bezwzględnych handlarzy morfiną i kokainą... Właśnie ukazała się kolejna powieść z Poznaniem w tle: "Zatańczmy peyotl-stepa" Tomasza Specyała.

Czytaj artykuł

Co łączy komiks z Puszczą Białowieską i ptaki z... westernem? Odpowiedź na to pytanie poznają uczestnicy poniedziałkowego spotkania z Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem, autorami komiksu "Umarły Las".

Czytaj artykuł

W jednej z recenzji "Obsoletek" Justyny Bargielskiej napisano, że jest to "poronieniowy coming out". Autorka będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu Czytnik - w poniedziałek w Teatrze Nowym. 

Czytaj artykuł

O zapiskach Zofii Stryjeńskiej zebranych w tomie "Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia" w poniedziałek w Teatrze Nowym opowiedzą Angelika Kuźniak i Magdalena Budzińska, jego redaktorki. Książka w ręce czytelników trafiła 9 listopada. 

Czytaj artykuł

Książka naukowa i jej wydawcy mają w Poznaniu swoje święto. Trwa właśnie jubileuszowa, dwudziesta edycja Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej. Ich organizatorem jest Wydawnictwo Naukowe UAM.

Czytaj artykuł

Podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF Cinema jego uczestnicy będą mieli okazję do skonfrontowania się również z dokumentem pisanym. Jednym z zaproszonych gości jest reporterka i dziennikarka Magdalena Grzebałkowska, która spotka się z czytelnikami w CK Zamek w czwartek.

Czytaj artykuł

Janusz Majcherek, krytyk teatralny, publicysta, eseista, będzie gościem piątkowego spotkania w Teatrze Ósmego Dnia. Tematem rozmowy będzie wydana w czerwcu tego roku książka pt. "Niedoskładanka".

Czytaj artykuł

Jego najnowsza książka to wydane w tym roku "Miasto Archipelag". W czwartek, 3 listopada, w Starym Browarze Filip Springer spotka się z czytelnikami. Tego samego dnia zostanie też otwarta wystawa zdjęć jego autorstwa.

Czytaj artykuł

"Juni" Piotra Bojarskiego - książka, która zwyciężyła w konkursie na powieść o Poznaniu -  będzie pretekstem do dyskusji "Czy literatura pomaga zrozumieć historię?" - dziś w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

Czytaj artykuł

Andrzej Stasiuk, Jurij Andruchowycz, Jachym Topol, Bartosz Konopka, Krzysztof Czyżewski to tylko niektórzy goście - bohaterowie festiwalu Słowiańska Wieża Babel. Potrwa on od 26 do 30 października, a jego celem jest przyjrzenie się  relacjom kulturowym, naukowym, politycznym w obrębie Słowiańszczyzny i wokół niej. 

Czytaj artykuł

W najbliższy wtorek w Zamku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Seryjni poeci". Tym razem jednak toczyć się będzie wokół prozy. Gośćmi prof. Piotra Śliwińskiego będą Cezary Ostrowski i Julia Szychowiak.

Czytaj artykuł

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" - w najbliższy wtorek w CK Zamek - poznaniacy będą mieli okazję przyjrzeć się dwóm młodym poetom: Jakubowi Kornhauserowi i Maciejowi Robertowi.

Czytaj artykuł

O niebywałej sile i wizjonerstwie Jerzego Kukuczki, ale też jego słabościach w pierwszej biografii himalaisty piszą Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski. Autorzy spotkają się z czytelnikami w Bibliotece Uniwersyteckiej w najbliższy poniedziałek. 

Czytaj artykuł

Podobno w swojej nowej książce jest "znacznie mniej zbuntowany i bardziej skupiony - na niepowtarzalności chwili, na swoich wierszach, na przemijaniu życia w rozmaitych jego przejawach". Marcin Świetlicki opowie o "Drobnej zmianie" 16 października w Teatrze Ósmego Dnia.

Czytaj artykuł

16 października minie dwadzieścia pięć lat od dnia, gdy swą działalność na Winogradach rozpoczęła Księgarnia z Bajki. Rocznicowe uroczystości odbędą się w Auli Collegium Da Vinci, ale do księgarni warto wpaść każdego dnia!

Czytaj artykuł

Fabuła to przyjemność, kunszt, konieczność. Tak uważają organizatorzy ważnego poznańskiego wydarzenia, a my podpisujemy się pod tym obiema rękami. We wtorek rozpoczyna się druga edycja Festiwalu Fabuły. 

Czytaj artykuł

"Z korytarza dochodziło donośne tupanie. Wysłużone schody przedwojennej kamienicy z bólem znosiły ciężkie kroki. Klamka cicho zmieniła pozycję, by zza szklanych drzwi, w aurze zbrodniczych planów ukazał się program Grandy 2016...". A w nim m.in. spotkania autorskie, wykłady i dyskusje ze specjalistami czy wycieczki z kluczem, organizowane przez poznańskich przewodników. Święto kryminału rozpocznie się 23 września.

Czytaj artykuł

O pisaniu wierszy i lirycznej wrażliwości w prozie życia opowie poeta Jacek Mroczek, autor tomu "Wszystkie rzeczy". Spotkanie odbędzie się w środę w jeżyckim Składzie Kulturalnym.

Czytaj artykuł
1 49 Strona 50 51 52 53