Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Wszystkie barwy Ethno

Przyjadą do nas gwiazdy muzyki afrykańskiej, wybitni artyści z Europy i obu Ameryk. Fascynująco zapowiada się też bogata reprezentacja polskiej sceny folkowej. W ramach Ethno Portu zabrzmi 18 koncertów na trzech scenach.

. - grafika artykułu
Bassekou Kouyate, fot. materiały organizatorów

Bassekou Kouyate, Catrin Finch & Seckou Keita, Ross Daly, Cedric Watson, Máirtín O'Connor, Noura Mint Seymali - tak mogłaby wyglądać lista gwiazd każdego festiwalu world music na świecie. A to zaledwie niektórzy bohaterowie tegorocznego Ethno Portu! Nie przypadkiem od kilku już lat poznański festiwal jest uznawany za jedną z 25 najlepszych tego typu imprez w skali globu!

Ngoni, kora, ardine...

Czekają nas cztery wydarzenia związane z muzyką afrykańską. Chyba najwięcej emocji budzi znany już i pamiętany w Poznaniu Bassekou Kouyate z zespołem Ngoni Ba. Ten wybitny malijski artysta, grający na lutni ngoni, od dobrych kilku lat uznawany jest za jedną z największych gwiazd z Afryki.

Wielkim fonograficznym wydarzeniem w świecie world music była przed dwoma laty płyta Clychau Dibon nagrana przez walijską harfistkę Catrin Finch i mistrza kory (czyli harfy afrykańskiej) Seckou Keitę. Finch zasłynęła m.in. z wydanej przed kilkoma laty płyty z Wariacjami Goldbergowskimi Bacha, zagranymi na harfie. Wykonuje muzykę klasyczną, współczesną, etniczną. Keita to pochodzący z Senegalu legendarny mistrz swego instrumentu.

Kolejnym z magnetycznych afrykańskich gości będzie Noura Mint Seymali. Pochodząca z Mauretanii artystka gra na lokalnej tradycyjnej harfie ardine i śpiewa dźwięcznym głosem w dość dynamicznej formule. Towarzyszy jej zaś zarówno tradycyjne, jak i całkiem rockowo brzmiące, elektryczne instrumentarium. Pojawią się wreszcie muzycy z pochodzącego z RPA zespołu Abavuki, proponujący muzykę określaną mianem afrykańskiego jazzu, głęboko osadzoną w pulsującym rytmie, niestroniącą od instrumentalnych solówek, ale i od pięknego śpiewania w chórkach.

Reszta świata...

Niewątpliwym zjawiskiem pośród pozaafrykańskich bohaterów tegorocznego festiwalu będzie Ross Daly. Ten świetny muzyk irlandzkiego pochodzenia zjeździł w poszukiwaniu muzycznych inspiracji pół świata - szczególnie bliskowschodnią część, a od wielu lat mieszka na Krecie. Specjalizuje się w grze na kreteńskiej lirze. Jest jednym z najbardziej cenionych europejskich muzyków. U jego boku ma zagrać w Poznaniu m.in. dobrze tu znany perkusjonista Zohar Fresco.

Zupełnie inne emocje ma szansę poruszyć peruwiańska formacja Cumbia All Stars. Oczywiście mocno zrytmizowana, choć grana też na elektrycznych gitarach muzyka zespołu odwołuje się do tego, co najlepsze w południowo- amerykańskiej tradycji. Z kolei czar muzyki irlandzkiej roztaczać będzie przed nami Máirtín O'Connor Band. Grający na akordeonie lider i jego partnerzy dalecy są jednak od upraszczającej, pubowej wizji muzyki z zielonej wyspy. W ich odczytaniu jest to szlachetna i zachwycająca nuta. Ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie do nas Cedric Watson & Bijou Creole. Lider tej formacji to trzydziestolatek grający na skrzypcach i obdarzony sceniczną charyzmą wokalista. Proponuje muzykę wywodzącą się z kreolskiej tradycji cajun i zydeco, z elementami bluesa i country. Z pewnością będzie to odświeżająca wartość w programie festiwalu. Dla wielbicieli subtelnego śpiewania przy wtórze akustycznej gitary wystąpi pochodząca z Portugalii Lula Pena. Zestawu zagranicznych gości dopełnią etiopsko-francuski zespół uKanDanz oraz ludyczna, pełna wdzięku hiszpańska formacja Radio Cos.

Wielka Polska

Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się też występy polskich artystów, w tym roku będzie to aż siedem zespołów. Prezentują szalenie interesującą muzykę, a ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy.

Czeka nas więc na festiwalu pierwszy po latach w naszym mieście występ grupy Lautari. Zespół Macieja Filipczuka przeszedł etap fascynacji muzyką karpacką, później bliskowschodnią, teraz pochyla się nad tradycją polską. Podczas festiwalu zaplanowano premierę najnowszego wydawnictwa. Tutejsza, nizinna tradycja inspiruje też fantastyczną rodzinną Kapelę Maliszów - jedno z muzycznych objawień ostatnich lat. Również na wiosnę zapowiedziano publikację ich debiutanckiej płyty.

Nowy krążek wydaje też wiosną Čači Vorba, jedna z najświetniejszych grup odwołujących się do tradycji romskiej, bałkańskiej, karpackiej. Poprzednie płyty lublinian odbiły się sporym echem w Europie. Bodaj po raz pierwszy zagra w stolicy Wielkopolski żeńskie trio Sutari, proponujące pełen niezwykłego uroku swoisty folkowy minimal. Grupa nagradzana była na najważniejszych polskich konkursach. Tytuł Folkowego Fonogramu Roku (czyli najlepszej płyty folkowej) 2013 zdobył Sefardix - jak mówi sam tytuł, jest to sefardyjska muzyka, z mocnym greckim akcentem, w jazzowych brzmieniach. Skład tej formacji tworzą świetni jazzmani: Jorgos Skolias oraz bracia Marcin i Bartłomiej Olesiowie. A zatem: głos, kontrabas i perkusja.

Będzie też ludycznie: zabawę w tradycyjnym klimacie zapewni kapela Poznańskiego Domu Tańca. Nowoczesne, choć osadzone też w orientalnych klimatach brzmienie zaprezentuje warszawska Masala Soundsystem.

W Zamku i przed Zamkiem

Podobnie jak w ostatnich dwóch latach festiwal odbywać się będzie w przestrzeniach CK Zamek i jego najbliższych okolicach. A zatem: w Sali Wielkiej, na Dziedzińcu Zamkowym oraz na parkingu przed Zamkiem. Na tej ostatniej scenie, również już tradycyjnie, odbywać się będą koncerty darmowe, te dla najszerszej publiczności. Podkreślić trzeba, że nie będą to występy mniej ważnych wykonawców, ale największych gwiazd. Właśnie w plenerze, przed Zamkiem, na darmowym koncercie zaprezentuje się Bassekou Kouyate! Tam też wystąpią Cedric Watson, Čači Vorba, Cumbia All Stars i Abavuki.

Tomasz Janas

  • Ethno Port Poznań
  • CK Zamek
  • 11-14.06
  • karnety: 110 i 130 zł bilet dzienny 70 zł bilety na pojedyncze koncerty 20 i 30 zł
  • wstęp wolny na wszystkie koncerty na parkingu
  • dzieci do 10. roku życia wstęp wolny pod opieką osoby dorosłej posiadającej bilet