Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Tańczyć o architekturze?

O źródłach i roli inspiracji duchowej w muzyce współczesnej, twórczości religijnej i społecznie zaangażowanej będzie można usłyszeć już w najbliższy wtorek oraz środę. Wtedy rozpocznie się kolejna, piątą edycja Konferencji "Neofonia" organizowana przez poznańską Akademię Muzyczną.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Frank Zappa, Elvis Costello, Thelonius Monk - to im oraz rzeszy innych muzyków od końca lat siedemdziesiątych przypisuje się słynny cytat "Mówić o muzyce, to jakby tańczyć o architekturze". I choć autorstwa stwierdzenia do tej pory nie udało się ustalić, to aforyzm zyskał popularność i stał się argumentem w dyskusji nad sensem tworzenia debaty dotyczącej muzyki - nie tylko popularnej.

Na szczęście badacze oraz organizatorzy konferencji postanowili "zatańczyć". Już w najbliższy wtorek oraz środę odbędą się więc spotkania oraz koncert kompozytorski odnoszące się do zjawiska duchowości w muzyce współczesnej.

Sfera sacrum

Czym jest - i czy w ogóle istnieje - duchowość muzyki? Czym jest sacrum XXI wieku? Czy inspiracje religijne mogą mieć wpływ na... formę dzieła? Jednym z poruszanych tematów podczas konferencji będzie twórczość obecnego w Poznaniu w 2015 roku w ramach Nostalgia Festival Arvo Parta.

O duchowości, sferze sacrum, religijności i ich roli w sztuce opowiedzą prelegenci z największych ośrodków akademickich: Akademii Muzycznych z Poznania, Katowic, Wrocławia, Warszawy, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Warszawskiego i wielu innych. Wspólnie pochylą się nad zjawiskiem duchowości i spróbują odpowiedzieć na pytanie: czy duchowość da się zmierzyć i przedstawić w naukowym referacie?

Sfera (nie tylko) dźwięku

Konferencji będzie towarzyszył międzyuczelniany koncert kompozytorski - spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wyselekcjonowali najciekawsze propozycje przeznaczone zarówno na instrumenty klasyczne, jak i elektronikę. To właśnie one będą rozbrzmiewać w murach Akademii Muzycznej we wtorek, 29 listopada o godzinie 19. Wśród kompozytorów, którzy zaprezentują swoje utwory w ramach Neofonii znajdą się między innymi znany fanom poznańskiej sceny elektronicznej Robert Gogol z kompozycją "04-UNN" oraz Wojciech Krzyżanowski, którego kompozycja "♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥"- obok warstwy muzycznej - obejmować będzie także choreografię.

Aleksandra Skowrońska

  • "Neofonia: duchowość w muzyce XX i XXI wieku"
  • Akademia Muzyczna
  • 29-30.11
  • wstęp wolny