Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Rap dla wymagających

Przez lata - a przynajmniej przez dekadę - Bisz służył za jeden z głównych argumentów przytaczanych w dyskusjach na temat wartości merytorycznej polskiego rapu. Oczywiście przez słuchaczy będących na tak. Nie tak dawno Wilka chodnikowego (2012) Bisza branżowy Popkiller okrzyknął najważniejszym rapowym albumem dziesięciolecia. To tylko umocniło pozycję Jarosława Jaruszewskiego jako reprezentacyjnego przedstawiciela tzw. rapu inteligenckiego. Tak się składa, że już w najbliższą środę twórca wystąpi, wraz z muzykami Radeksem i Kosą, na dziedzińcu CK Zamek.

. - grafika artykułu
Bisz, fot. materiały prasowe

Koncert organizowany przez Zamek to dwa do szcześcianu. Na scenie bowiem zaprezentują się dwa oryginalne projekty muzyczne współtworzone przez Jaruszewskiego - duety Bisz/Kosa i Bisz/Radex, promujące dwa odrębne albumy. Pierwszy z nich, Blady król (2021), to, jak zauważył Marcin Flint, intrygujący wstęp do rapowego egzystencjalizmu. Krążek zapowiadany przez single Zapadam się w pamięć czy Kręgi / Blady król jest projektem konceptualnym (co już dość rzadkie w naszym hip-hopie), opartym na wielowymiarowych metaforach, powracających motywach i nawiązaniach intertekstualnych. Obok Sartre'a czy Saint-Exupery'ego znajdziemy tu m.in. Nolana z jego Tenetem, a obok oszczędnych w formie socjologicznych obserwacji bardzo wzniosłe deklamacje. Blady król to trzecia już po Zimy EP (2007) i Idąc na żywioł EP (2009) kooperacja studyjna obu artystów.

Krążek drugi, Duch oporu, mimo że trafił do słuchaczy już w 2019 roku, z powodu pandemii nie zdążył zwiedzić Polski. Współpraca Bisza z Radeksem (znanym choćby z zespołu Pustki), owocowała wydaniem krążka międzygatunkowego, otwarcie wychodzącego poza ramy, którymi zwykliśmy ograniczać polski rap. Obok nowoczesnych aranżacji elektronicznych usłyszymy te brzmiące jak alternatywny rock czy pop w ambitnym wydaniu. W warstwie tekstowej to klasyczny Bisz zakochany w językowych środkach artystycznych, o których uczą dopiero na studiach albo w bardzo dobrych liceach. Poeta i tym razem za pomocą wrodzonej wrażliwości mierzy się z brutalnością świata, z typowym dla siebie poetycko-publicystycznym zacięciem. Krążek mogliśmy poznać m.in. dzięki singlom Lascaux, Oflajn czy Białe Bałuty. Poprzedni album muzyków, Wilczy humor (2017), zdobył nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku - Hip-Hop.

Jarosław "Bisz" Jaruszewski (ur. 1984) zaczął rapować w wieku piętnastu lat, lecz to dopiero wspomniane Zimy EP z 2007 roku uważane są za jego oficjalny debiut. Znany jest nie tylko ze współpracy z Radeksem, Kosą czy producentem Pekro, lecz także jako wokalny filar bydgoskiego zespołu B.O.K. Kolektyw ma na swoim koncie aż pięć albumów, w tym W stronę zmiany (2011), Labirynt Babel (2014) i Symetrię (2018).

Jacek Adamiec

  • Koncert zespołów Bisz/Radex oraz Bisz/Kosa
  • 27.07, g. 20
  • CK Zamek
  • bilety: 49-69 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022