Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Polsko-niemieckie święto wolności

Niedawno gościła w Poznaniu zwyciężczyni ubiegłorocznego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - Soyoung Yoon. Teraz przyjeżdża Stefan Tarara - laureat III nagrody na tym samym konkursie. 

Stefan Tarara, fot. C. Zalewska - grafika artykułu
Stefan Tarara, fot. C. Zalewska

Weźmie udział w projekcie szczególnym: koncercie "Dwie kultury - jeden świat", który ma uczcić 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 23 rocznicę upadku muru berlińskiego. 10 listopada koncert zabrzmi w Poznaniu, a dzień później - w Berlinie. Organizatorem jest Fundacja Muzyczna Apollo. Skąd pomysł na taki właśnie muzyczny pomost między polską i niemiecką historią? - Koncerty w Berlinie i w Poznaniu są efektem polsko-niemieckich warsztatów artystycznych, odbywających się w obu miastach - tłumaczą organizatorzy. - A program koncertów ukazuje przenikanie się polskiej i niemieckiej kultury w ciągu wieków oraz wzajemne inspiracje artystów, a także daje okazję do refleksji nad historycznym kontekstem dwóch rocznic - dodają.

W programie usłyszymy utwory Szymanowskiego, Wieniawskiego, Chopina, Mozarta i Straussa. Specjalnie dla realizacji tego projektu w jeden zespół połączyły się Poznańska orkiestra Sinfonietta Polonia i JugendKammerOrchester Berlin. Poprowadzą go na zmianę szefowie obu orkiestr: Cheung Chau i Till Schwabenbauer. A w roli solistów wystąpią: Stefan Tarara (skrzypce) oraz Joanna Marcinkowska (fortepian).

Stefan Tarara - "cudowne dziecko" skrzypiec, pierwszy raz występował na scenie w wieku czterech lat. Ukończył studia u prof. Zakhara Brona z najwyższą oceną. Zdobył mnóstwo ważnych nagród, koncertował z najlepszymi orkiestrami świata. Na jego karierę duży wpływ miały spotkania z takimi artystami jak Sir Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Yair Kless, Yfrah Neaman i Reinhard Göbel. W październiku 2011 r. zdobył III nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest pierwszym Niemcem w historii tego konkursu, uhonorowanym tak wysoką nagrodą. Chwilę po ogłoszeniu wyników tak mówił w wywiadzie dla TVP Kultura: - Czuję się bardzo szczęśliwy, że zdobyłem tę nagrodę. Mam nadzieję, że dalej będę mógł robić to, co kocham. Spotkanie z maestro Vengerovem [przewodniczącym jury - przyp. red.], możliwość poznania go to dla mnie wielki zaszczyt. Normalnie w życiu takie rzeczy się nie zdarzają.

Joanna Marcinkowska to poznańska pianistka. Na koncie ma nagrody na 21 międzynarodowych i krajowych konkursach, zwyciężyła m.in. na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt.

Sylwia Klimek

  • "Dwie kultury - jeden świat"
  • 10.11, g. 17, sala koncertowa POSM II st. (ul. Solna 12)
  • 11.11. g. 18, Große Sendesaal des Rundfunks Berlin-Brandenburg
  • Zaproszenia na koncert w Poznaniu: CIM, rezerwacja pod nr tel. 609 969 666 i 602 357 048
  • Organizator: Fundacja Muzyczna Apollo