Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Laureat w amerykańskich brzmieniach

W cyklu Wieniawski prezentuje... przypomni się Poznaniowi znakomity skrzypek Piotr Pławner, laureat I nagrody (ex aequo z Bartłomiejem Niziołem) X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1991 roku. 

. - grafika artykułu
Piotr Pławner. Fot. J. Wrzesinski

Zwycięstwo to nie było jedynym sukcesem konkursowym wiolinisty. Triumfował także m.in. w Monte Carlo w Konkursie im. H. Szerynga (1994) oraz w Monachium w Konkursie ARD (1995). Artysta koncertuje jako solista i kameralista, występując w Europie, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Gra z takimi orkiestrami, jak: zespoły Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester. Na obszerny repertuar artysty składają się dzieła z różnych epok stylistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, także współczesnej (Penderecki, Lutosławski, Knapik). Spośród licznych rejestracji płytowych warto wskazać CD z nagraniem utworów Karola Szymanowskiego i Pawła Kochańskiego, które w roku 2009 otrzymało "Fryderyka". Skrzypek zajmuje się także pedagogiką. Wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Konserwatorium im. W. Lutosławskiego w Krakowie; jest także jurorem międzynarodowych konkursów muzycznych. Gra na skrzypcach T. Balestrieri.

Skrzypkowi towarzyszyć będzie pianista Piotr Sałajczyk, który współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartett, Agatą Zubel, Kwartetem Śląskim. Występuje z Filharmonią Narodową, NOSPR-em, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovią.Ma na swoim koncie nagrania radiowe dla stacji polskich, belgijskich i niemieckich oraz płytowe dla wytwórni DUX, CD Accord i Naxos. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz współpracuje jako pianista z Sommerakademie w Salzburgu.

Artyści swój koncert w Poznaniu zatytułowali Amerykańskie brzmienia, a w programie umieścili utwory George'a Gershwina, Philipa Glassa, Charlesa Ivesa i Williama Krolla. Najstarszy w tym gronie - Ives - uznawany za prekursora nowatorskich kierunków muzyki XX wieku, dopiero po śmierci (w roku 1954) został doceniony i jest obecnie wykonywany na całym świecie. Na koncercie w bazarze zabrzmi jego Sonata. Posłuchamy także Suity z opery "Porgy and Bess" Gershwina, którego nazwisko kojarzy się nam z takimi hitami orkiestrowymi, jak: Amerykanin w Paryżu i Błękitna Rapsodia czy piosenkami Oh, Lady Be Good!, I Got Rhytm, The Man I Love. W programie znajdzie się również Sonata Philipe'a Glassa. Jest on wprawdzie  autorem 17 oper, 7 baletów i 8 symfonii, ale szeroka publiczność zna go głównie jako kompozytora muzyki filmowej, na czele z Draculą, Godzinami, Truman Show, Snem Kassandry i Iluzjonistą. Dopełnieniem wieczoru będzie błyskotliwa, pełna wirtuozerii i humoru miniatura Williama Krolla Banjo and Fiddle, chociaż - jak sądzę - na pewno nie obędzie się bez bisów.

Teresa Dorożała-Brodniewicz 

  • Z cyklu Wieniawski prezentuje... Amerykańskie brzmienia:Piotr Pławner - skrzypce, Piotr Sałajczyk - fortepian
  • Sala Biała Bazaru Poznańskiego
  • 5.03, g. 18
  • bilety: 40 zł