Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Konkurs w czasach restrykcji

Już wkrótce rozpocznie się XVII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna. Miał się odbyć 28 marca, jednak wszystkie plany zdezaktualizowała pandemia. Jak w czasach restrykcji będzie wyglądała tegoroczna edycja?

. - grafika artykułu
Wojciech Niedziółka - laureat I miejsca podczas XVI MKS im. G.P. Telemanna, fot. www.telemann.art.pl

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym młodzi skrzypkowie (rocznik 2002 i młodsi) wykonają jedną z 12 Fantazji na skrzypce solo patrona konkursu oraz dowolny utwór na skrzypce z fortepianem lub skrzypce solo. Program drugiego etapu obejmuje wykonanie I lub II i III części dowolnego koncertu skrzypcowego. Poprzednie edycje wieńczył koncert laureatów. - W tym roku, po raz pierwszy konkurs zakończy się uroczystością ogłoszenia wyników i wręczenia nagród bez koncertu laureatów w tradycyjnej formule. Decyzję o takiej zmianie podjęliśmy w drugiej połowie maja, kiedy obowiązywał zakaz organizowania koncertów. Postanowiliśmy przenieść koncert do internetu. Drugi etap konkursu (finał) zostanie zarejestrowany i na podstawie zapisów występów nagrodzonych skrzypków zostanie zrealizowany koncert laureatów. Zapraszamy do wysłuchania go na naszej stronie internetowej www.telemann.art.pl - mówi Sławomir Jarmołowicz - skrzypek, pomysłodawca, organizator i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna.

To jednak wcale nie oznacza, że publiczność będzie wyłączona z wydarzenia. - Oprócz koncertu internetowego zapraszamy również na przesłuchania konkursowe, duża sala koncertowa w Szkołach Muzycznych przy ul. Solnej 12 na pewno bezpiecznie pomieści publiczność zainteresowaną wspaniałymi prezentacjami młodych skrzypków - wyjaśnia dyrektor konkursu.

Dynamiczna sytuacja związana z rozwojem pandemii, ciągle zmieniające się przepisy dotyczące otwierania granic z pewnością jednak wpłyną na to, kto ze skrzypków ostatecznie dojedzie do Poznania. - Na marcową edycję zgłosiło się 51 uczestników w tym aż 30 z zagranicy i to z najbardziej renomowanych ośrodków wiolinistycznych. Zdajemy sobie sprawę, że nie możemy liczyć na przyjazd zgłoszonych na tegoroczną edycję uczestników z najbardziej odległych zakątków świata jak Pekin, Szanghaj czy Tokio, ale mamy potwierdzenia przyjazdu uczestników z Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Austrii, Czech, Estonii i Norwegii - zdradza Sławomir Jarmołowicz. - Talenty rodzą się na całym świecie i ci najzdolniejsi starają się uczyć u najwybitniejszych profesorów, często biorą udział w różnych kursach mistrzowskich, studiują w kilku uczelniach. Nie wiem, czy można mówić dzisiaj o szkołach wiolinistycznych w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Na pewno znakomici skrzypkowie, biorący udział w konkursach, przyjeżdżają z Chin, Japonii czy USA. Również Europa to potęga skrzypcowa, w której Poznań ma swoją od lat wyrobioną wysoką pozycję - dodaje.

Na koniec warto podkreślić, że organizatorzy konkursu zadbali, by w budynkach szkół muzycznych, w których odbędzie się konkurs, podjęte zostały wszelkie działania zapobiegawcze, celem ochrony zdrowia uczestników konkursu, osób towarzyszących oraz pracowników.

Aleksandra Kujawiak

  • XVII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna
  • 27-29.06
  • Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego
  • Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mieczysława Karłowicza
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020