Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Jazzmanki podbijają Blue Note

Czy jazz tworzą mężczyźni? Louis Armstrong, Miles Davis, Charlie Parker, Chick Corea, Lars Danielsson, Herbie Hancock - to ich nazwiska budują historię, wyznaczają prądy, przywołują konkretne melodie... To na szczęście tylko pół prawdy. Obok tych świetnych muzyków w historii jazzu swoją przestrzeń i popularność zdobyły kobiety. Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, Billie Holiday, Nina Simone nie są anonimowymi artystkami, a ich talenty nie ustępują męskim. 29 listopada w klubie Blue Note usłyszymy muzyczne siostry w akcji. Będzie jazzowo, różnorodnie i przede wszystkim kobieco!

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Sisters in jazz to międzynarodowy projekt muzyczny, w którego skład wchodzą wyłącznie kobiety. Pięć artystek, trzy kontynenty, pięć instrumentów i głos - wyjątkowy, aksamitny, hipnotyzujący. By nie poprzestać na ogólnikach, przedstawię każdą z wykonawczyń.

Camille Thurman to artystka, które nie poprzestaje na jednym zadaniu. Jest saksofonistką, flecistką, wokalistką, kompozytorką i pedagożką. Co więcej, jej wszechstronność jest doceniana na całym świecie, a jej dwa albumy "Origins" oraz "Spirit Child" zostały świetnie przyjęte przez krytyków. Ciągle nie mogę zdecydować się czy bardziej uwielbiam aksamitny dźwięk jej saksofonu czy siłę czterooktawowego głosu.

Naoko Sakata to urodzona w Japonii pianistka, która wygrała wiele prestiżowych konkursów zarówno w kategoriach solowych, jak i zespołowych. Artystka wraz z Naoko Sakata Trio nagrała trzy płyty: "Kaleidoscope" (2011), "Flower Cloud" (2013) i "Dreaming tree" (2016).

Izabella Effenberg jest jedną z nielicznych kobiet grających na wibrafonie jazzowym. Tu jej wyjątkowość się nie kończy, bowiem artystka gra także na array mbira - instrumencie, który powstał w 1960 roku, o brzmieniu przypominającym harfę lub dzwonki. Effenberg ukończyła m.in. Akademię Muzyczną w Poznaniu. Dziś mieszka w Niemczech, gdzie co roku organizuje festiwal Vibraphonissimo.

Federica Michisanti pochodzi z Włoch, lecz dźwięk jej kontrabasu już dawno przekroczył granice tego kraju. W 2012 roku skomponowała swój pierwszy album, a obecnie pracuje nad materiałem nowej płyty, na której prócz kontrabasu usłyszymy saksofon tenorowy, klarnet basowy, obój i rożek angielski.

Dorota Piotrowska to kolejna polska artystka, z której możemy być naprawdę dumni. Perkusistka mieszka w Nowym Jorku, a doświadczenie zdobywała u boku wspaniałych muzyków, m.in. Saskii Laroo oraz Nasheeta Waitsa.

Aleksandra Bliźniuk

  • Sister in Jazz
  • Camille Thurman - saksofon, wokal, Naoko Sakata - fortepian, Izabella Effenberg - wibrafon, Federico Michisanti - kontrabas, Dorota Piotrowska - perkusja
  • Blue Note
  • 29.11, g. 20