Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Jazz mistrzów i młodych

Antyszkolenie i muzyka rytmiczna czasem zwana jazzem. Co może się kryć za tak przewrotnymi słowami? To koncert i  warsztaty w ramach Urbanator Days 2022, czyli cyklicznego wydarzenia, podczas którego młodzi muzycy uczą się i grają z mistrzami jazzu - z pomysłodawcą warsztatów, Michałem Urbaniakiem, na czele.

. - grafika artykułu
Michał Urbaniak, fot. Łukasz Szeląg

Pomysł sięga projektu Urbanator, który narodził się w Nowym Jorku, gdzie Michał Urbaniak mieszka i tworzy. Zaczęło się od płyty łączącej jazz z hip-hopem wydanej przez Hip Bop Records. Gatunkowa mieszanka podbiła rynki muzyczne, a kolejne koncerty Urbanatora odbywały się m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Filadelfii, czy Londynie. Wielokrotnie projekt gościł też w Polsce, tegoroczna edycja zawitała do Poznania. Koncert odbędzie się w niedzielę 25 września, a dzień wcześniej od rana trwać będą warsztaty dla początkujących muzyków.

Michał Urbaniak opowiada: - Pamiętam, jak byłem młodym chłopakiem i jak ważne było dla mnie muzyczne spotkanie z autorytetem muzycznym, zagranie z kimś, kogo dotychczas znałem i podziwiałem tylko z płyt. A obcując z tak ważnym dla mnie człowiekiem, zrozumiałem, że ja też mogę grać! Nauka od bardziej doświadczonych kolegów podczas warsztatów czy kursów mistrzowskich to dla młodych muzyków szansa na wymianę doświadczeń, poprawę warsztatu i poszukiwanie własnej artystycznej drogi. Warsztaty skierowane są do pasjonatów muzyki rytmicznej bez względu na ich poziom wykształcenia muzycznego. Za "muzyką rytmiczną" kryją się różne gatunki, takie jak jazz, soul i rap. Na "antyszkoleniu" liczą się chęci do nauki i grania, śpiewu i programowania muzyki.

Na koniec warsztatów, podczas niedzielnego koncertu, uczestnicy warsztatów wystąpią na jam sessiom, którego szczegóły są na razie owiane tajemnicą. Oprócz jam session pojawią się zaproszeni przez Michała Urbaniaka artyści, m.in.: Frank Parker (perkusja), Reggie Washington (bas), Mario Forte (skrzypce i sound painting), Irene Blackman (wokal), Michał Wróblewski (klawisze) oraz Stellarnotes (looper). Na scenie pojawi się także specjalnie zaproszony gość związany z poznańską sceną hip-hopową - DonGURALesko. Muzycy zagrają utwory Michała Urbaniaka i twórców, którzy definiowali kształt muzyki rytmicznej: Herbie Hancocka, Lenny'ego Whitea, Marcusa Millera, Milesa Davisa, Amy Winehouse, Marvina Graya i Prince'a.

- Odkąd sięgam pamięcią, zawsze byłem wszystkiego ciekaw, uwielbiałem poszukiwać i odkrywać [...]. Myślę, że to między innymi z tej potrzeby zrodziła się idea Urbanator Days -  mówi dalej Michał Urbaniak.

Na Urbanator Days składają się wybitni artyści i ikoniczne utwory gatunku, a z drugiej strony poszukiwanie nowych talentów i radości muzyki. Takie połączenia często przemieniają się w wyjątkowe wydarzenia i pamiętne artystyczne doznania. Czy tak też będzie tym razem i zmaterializuje się maksyma Urbaniaka: "Don't play the music. Let's the music play"? Przekonać się o tym będzie można na Międzynarodowych Targach Poznańskich już wkrótce.

Paweł Binek

  • Koncert / jam session Michała Urbaniaka Urbanator Days
  • 25.09, g 19
  • MTP
  • bilety 99-219 zł  

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022