Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Hej kolęda!

Choć w liturgii kościoła katolickiego śpiewanie kolęd powinno rozpocząć się podczas pasterki, czyli w nocy po wigilijnej kolacji, Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze zaprasza do wspólnego kolędowania kilka dni wcześniej. Już w najbliższy poniedziałek o godzinie 20, Aulę UAM wypełnią dźwięki najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Choć za jedne z najstarszych polskich kolęd uznaje się pochodzące z pierwszej połowy XV wieku Zdrów bądź, królu anielski oraz Stałać się rzecz wielmi dziwna rzadko można usłyszeć ich współczesne wykonania. Do naszych czasów przetrwała kolęda Anioł pasterzom mówił z XVI wieku. Co interesujące, istnieje podział kolęd. Paraliturgicznymi nazywa się te będące kolędami-kołysankami jak np. Gdy śliczna Panna, czy Lulajże Jezuniu, charakteryzujące się liryzmem i opowieścią o bezradności Boga-człowieka w ubogiej stajence. W podziale kolęd wyróżnia się jeszcze realistyczne, najczęściej opowiadające o pasterzach, a także o licznych szczegółach obyczajowych swojej epoki. Należą do nich Bóg się rodzi Franciszka Karpińskiego, czy Mizerna cicha Teofila Lenartowicza.

Muszę przyznać, że wychowałam się na kolędach Mazowsza. Do tej pory w czasie Świąt Bożego Narodzenia pierwsza płyta winylowa, która rozbrzmiewa w moim rodzinnym domu to właśnie kolędy w ich wykonaniu. Pamiętam, że jedną ze stron rozpoczyna zawsze majestatyczne Bóg się rodzi, które do tej pory towarzyszy mojej rodzinie wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki.

Mazowsze należy do jednych z największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Koncerty zespołu widziało dotychczas ponad 27 milionów widzów w 51 krajach świata. W kolędach i pastorałkach w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Mazowsza rozbrzmiewają rytmy polskich tańców tradycyjnych i narodowych. I tak w poszczególnych z nich znajdziemy oberka, mazura, czy poloneza. Podczas poniedziałkowego koncertu z pewnością nie zabraknie takich kolęd i pastorałek, jak Bóg się rodzi, Wśród nocnej ciszy, Bracia patrzcie jeno, Tryumfy Króla niebieskiego, czy Przybieżeli do Betlejem.

Choć magiczna aura Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy nam już w zasadzie od drugiej połowy listopada, najczęściej wypełniona jest ona dźwiękami zagranicznych piosenek świątecznych. Tuż przed wigilią  może warto wrócić do tradycji i wysłuchać polskich kolęd i pastorałek bliskich ich pierwowzorowi nutowemu i rytmowi tradycyjnych tańców polskich? Kolędową muzyczną ucztę rozpoczniemy z zespołem Mazowsze już w najbliższy poniedziałek o godzinie 20 w Auli UAM.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Koncert Mazowsze Świątecznie
  • 19.12, g. 20
  • Aula UAM
  • bilety: 99, 119 i 139 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022