Rodzina Pospieszalskich to niewątpliwie jeden z najsłynniejszych muzycznych klanów w Polsce. Ich korzenie sięgają Częstochowy, a twórczość obejmuje całe spektrum gatunków. Tę muzyczną sagę otwiera Stanisław Pospieszalski, który jako architekt diecezjalny otrzymał mieszkanie przylegające do kościoła św. Barbary w Częstochowie. To właśnie tam wychowywała się muzyczna rodzina Pospieszalskich, gdzie mama nieustannie grała na fortepianie, tata na skrzypcach, a w całym domu panowała atmosfera muzyki i sztuki.
Swój pierwszy zespół, czyli Niedzielną Szkółkę Ojca Stanisława, bracia Pospieszalscy założyli, gdy najstarszy - Janek - miał 17 lat, a najmłodszy - Mateusz - zaledwie 5. Dziś często występują razem, czasem z żonami i dziećmi, zwłaszcza na koncertach kolęd. Jan Pospieszalski, po latach grania w zespołach takich jak Czerwone Gitary czy Voo Voo, został dziennikarzem telewizyjnym. Z kolei Marcin Pospieszalski to ceniony basista, kompozytor i producent muzyczny, którego zainteresowania sięgają jazzu, rocka i muzyki poważnej.
Kolejne rozdziały muzycznej historii rodziny Pospieszalskich wciąż powstają, a jedne z najważniejszych pisze jej młode pokolenie - Szczepan, Łukasz i Nikodem, którzy z powodzeniem tworzą wspólny projekt Santabarbara. Jak podkreślają, jest on syntezą wszystkiego, co jest dla nich ważne i inspirujące. "To muzyka, która zaczęła się od pierwszych fascynacji Radiohead, piosenkami Jamesa Blake'a, Metronomy i Tame Impala, przefiltrowanych przez nasze codzienne działania z pogranicza jazzu, muzyki tradycyjnej, improwizowanej, współczesnej kompozycji, a także muzyki czysto elektronicznej, a nawet techno" - mówią muzycy.
Co ciekawe, ich twórczość w dużej mierze powstaje przy użyciu zabytkowych syntezatorów, które wytrwale kolekcjonują, a które mocno wpływają na brzmienie ich alternatywnego popu. Jest ono w pełni analogowe, ciepłe i bardzo niedzisiejsze, choć jak pokazała ich wydana w tym roku płyta The Best Of Unreleased Hits (2024), posiada też nowoczesny sznyt i bardzo przebojowy ładunek, w którym największą rolę odgrywają emocje.
W tym miejscu warto podkreślić, jak dobrze wyprodukowany to album - odpowiadali za niego najlepsi: Michał Kupicz i Rafał Smoleń, którzy znakomicie uwypuklili melancholijne, a czasem tryskające dynamiką numery braci, którym towarzyszy również Natalia Pospieszalska, odpowiadająca za teksty. "Staraliśmy się, by każdy element tego materiału został zrealizowany na najwyższym możliwym poziomie, bez najmniejszych kompromisów" - powiedzieli Pospieszalscy w jednym z wywiadów. Trzeba im oddać, że to zadanie udało się wykonać w stu procentach.
Sebastian Gabryel
- Santabarbara
- 13.06, g. 20
- klub W_Sercu, al. Niepodległości 30
- bilety: 40 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024