Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Emocje bez kompromisów

Santabarbara to projekt drugiego pokolenia słynnych braci Pospieszalskich, który już nieraz udowodnił, że na polskiej scenie popowej muzyki alternatywnej nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Choć Szczepan, Łukasz i Nikodem zwykle poruszają się w odmiennych stylistycznie gatunkach, to kiedy grają razem dają upust wspólnej fascynacji, której ścieżka wiedzie od Radiohead przez Jamesa Blake'a po Tame Impala. Jeśli chcecie się przekonać, jak to działa na żywo, w najbliższy czwartek zawitajcie do poznańskiego klubu W_Sercu.

Trzej mężczyźni tyłem. Są zanurzeni w wodzie aż do ramion. Patrzą na duże, okrągłe słońce, otoczeni czerwono-pomarańczową, rozmytą poświatą. - grafika artykułu
Santabarbara, fot. materiały prasowe

Rodzina Pospieszalskich to niewątpliwie jeden z najsłynniejszych muzycznych klanów w Polsce. Ich korzenie sięgają Częstochowy, a twórczość obejmuje całe spektrum gatunków. Tę muzyczną sagę otwiera Stanisław Pospieszalski, który jako architekt diecezjalny otrzymał mieszkanie przylegające do kościoła św. Barbary w Częstochowie. To właśnie tam wychowywała się muzyczna rodzina Pospieszalskich, gdzie mama nieustannie grała na fortepianie, tata na skrzypcach, a w całym domu panowała atmosfera muzyki i sztuki.

Swój pierwszy zespół, czyli Niedzielną Szkółkę Ojca Stanisława, bracia Pospieszalscy założyli, gdy najstarszy - Janek - miał 17 lat, a najmłodszy - Mateusz - zaledwie 5. Dziś często występują razem, czasem z żonami i dziećmi, zwłaszcza na koncertach kolęd. Jan Pospieszalski, po latach grania w zespołach takich jak Czerwone Gitary czy Voo Voo, został dziennikarzem telewizyjnym. Z kolei Marcin Pospieszalski to ceniony basista, kompozytor i producent muzyczny, którego zainteresowania sięgają jazzu, rocka i muzyki poważnej.

Kolejne rozdziały muzycznej historii rodziny Pospieszalskich wciąż powstają, a jedne z najważniejszych pisze jej młode pokolenie - Szczepan, Łukasz i Nikodem, którzy z powodzeniem tworzą wspólny projekt Santabarbara. Jak podkreślają, jest on syntezą wszystkiego, co jest dla nich ważne i inspirujące. "To muzyka, która zaczęła się od pierwszych fascynacji Radiohead, piosenkami Jamesa Blake'a, Metronomy i Tame Impala, przefiltrowanych przez nasze codzienne działania z pogranicza jazzu, muzyki tradycyjnej, improwizowanej, współczesnej kompozycji, a także muzyki czysto elektronicznej, a nawet techno" - mówią muzycy.

Co ciekawe, ich twórczość w dużej mierze powstaje przy użyciu zabytkowych syntezatorów, które wytrwale kolekcjonują, a które mocno wpływają na brzmienie ich alternatywnego popu. Jest ono w pełni analogowe, ciepłe i bardzo niedzisiejsze, choć jak pokazała ich wydana w tym roku płyta The Best Of Unreleased Hits (2024), posiada też nowoczesny sznyt i bardzo przebojowy ładunek, w którym największą rolę odgrywają emocje.

W tym miejscu warto podkreślić, jak dobrze wyprodukowany to album - odpowiadali za niego najlepsi: Michał Kupicz i Rafał Smoleń, którzy znakomicie uwypuklili melancholijne, a czasem tryskające dynamiką numery braci, którym towarzyszy również Natalia Pospieszalska, odpowiadająca za teksty. "Staraliśmy się, by każdy element tego materiału został zrealizowany na najwyższym możliwym poziomie, bez najmniejszych kompromisów" - powiedzieli Pospieszalscy w jednym z wywiadów. Trzeba im oddać, że to zadanie udało się wykonać w stu procentach.

Sebastian Gabryel

  • Santabarbara
  • 13.06, g. 20
  • klub W_Sercu, al. Niepodległości 30
  • bilety: 40 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024