Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Dobry wieczór, panie Moniuszko

Najpiękniejsze polskie arie to najnowsza propozycja Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. Zgodnie z zasadą, że o patronach trzeba pamiętać, na program transmitowanego online wydarzenia złożą się arie i pieśni twórcy Halki.

. - grafika artykułu
Magdalena Nowacka, fot. M. Leśkiewicz

Stanisław Moniuszko dzierży laur narodowego polskiego kompozytora i najważniejszego twórcy rodzimej opery. Oprócz talentu do komponowania prostych, ale wartościowych melodii i czerpania z tradycyjnej polskiej muzyki, trafił też Moniuszko w czas i nastroje, kiedy szczególnie potrzebne były odniesienia do polskości i tradycji. Żyjący pod zaborami Polacy odnajdywali w jego muzyce utraconą ojczyznę, a Straszny dwór - wyidealizowany obraz szlacheckiego życia i manifestacja patriotycznych zobowiązań - znalazł się na celowniku carskiej cenzury i został zakazany po trzech spektaklach. Dzisiaj opera ta, zaraz obok Halki, to podstawa repertuarów teatrów operowych nad Wisłą wraz z nieodzownym kontuszem i żupanem.

Właśnie na fragmentach tych dwóch oper bazować będzie sobotni koncert. Ze Strasznego dworu usłyszymy arię Stefana Cisza dokoła. To nocne rozmyślania bohatera o czasach szczęśliwego dzieciństwa i rodzącej się miłości do Hanny, jednej z panien na wydaniu w dworku, w którym Stefan przebywa. Hanna z kolei, w Któraż to która, rozprawia się z postanowieniem Stefana i jego brata Zbigniewa, by się nie żenić i móc w każdej chwili iść na front, bronić ojczyzny. Wokół tego postanowienia toczy się libretto opery, a zainteresowani  intrygami i związanymi z nimi zwrotami akcji będą mogli poznać je w lipcu podczas premiery nowej inscenizacji Strasznego Dworu w Teatrze Wielkim.

Halka z kolei to tragiczna opowieść o tytułowej góralce, nieszczęśliwie zakochanej w szlachcicu Januszu, dla którego jest tylko chwilową przygodą. Pełna dramatyzmu opera obfituje w znane numery, a wśród nich Gdyby rannym słonkiem i Szumią jodły. Pierwsza to pełne ufności w szczęśliwe zakończenie wyznanie miłości Halki do Janusza. Druga to najbardziej rozpoznawalna aria Moniuszki i najsłynniejsza polska aria tenorowa. Troskliwy Jontek, zakochany bez wzajemności w głównej bohaterce, daje w niej upuść swojej miłości i strachowi o oszalałą z bólu, zdradzoną Halkę. Aria ta od dekad święci triumfy na koncertach i płytach polskich śpiewaków, a sama Halka w 2019 roku była na ustach muzycznego świata dzięki inscenizacji Mariusza Trelińskiego w wiedeńskim Theater an der Wien z Piotrem Beczałą i Tomaszem Koniecznym. Program koncertu uzupełni aria Paria, on Paria z opery Paria (melomani zapewne pamiętają rewelacyjną inscenizację tego dzieła sprzed dwóch lat w poznańskiej Arenie) oraz dwie pieśni - Prząśniczka oraz Pieśń wieczorna.

Koncert zapowiadany jako zbiór najpiękniejszych polskich arii zdominowany został przez muzykę Moniuszki, choć polska muzyka operowa to także wielu innych twórców. Być może czeka nas niespodzianka i na bis usłyszymy na przykład Szymanowskiego lub Nowowiejskiego? Warto się o tym przekonać "osobiście" online, a także nasycić się muzyką patrona teatru. Wykonają ją soliści związani na stałe z poznańską sceną: Magdalena Nowacka, Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Piotr Friebe oraz Rafał Korpik. Razem z nimi, przy fortepianie, wystąpi Olena Skrok.

Paweł Binek

  • Koncert Najpiękniejsze polskie arie
  • 8.05, g. 19
  • transmisja: Teatr Wielki
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021