Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Czy punk wciąż może być zaangażowany?

W środę w klubie U Bazyla zagrają trzy zespoły wykonujące muzykę z pogranicza punku, hardcore'u i metalcore'u: Stick to Your Guns, Anti Flag i Stray From the Path. Artyści są znani z wykonywania muzyki zaangażowanej społecznie i politycznie.

. - grafika artykułu
Stick to Your Guns, fot. materiały zespołu

Stick to Your Guns to najpopularniejszy z tych trzech zespołów. Założył go jeszcze jako licealista Jesse Barnett, gdy w 2003 roku namówił do wspólnej gry perkusistę Casey'a Lagosa, którego znał z gry w kościele Saddleback - jednego z największych megakościołów w USA. Po zwerbowaniu trójki gitarzystów i ukończeniu ogólniaka, młodzi artyści ruszyli w trasę po Stanach.

Stick to Your Guns pochodzi z bajkowej części Stanów Zjednoczonych - leżącego nad Pacyfikiem hrabstwa Orange w Kalifornii, którego takie miejsca jak Laguna Beach czy Uniwersytet Kalifornijski w Irvine były filmowymi lokacjami dla wielu amerykańskich produkcji rozrywkowych i komedii. I gdzież głębiej można było popaść w nałóg narkotykowy i gnuśność, jak nie w Orange - jak uczyło nas "Przez ciemne zwierciadło". Przewrotnie dla pocztówkowych, rozleniwiających okolic, debiutancki album grupy "For What It's Worth" zbierał młodzieńcze, nastoletnie wyrazy buntu artystów w estetyce moshcorowej pulpy i chwytliwych kawałkach z "This is More" na czele.

Z sześcioma albumami na koncie, ewolucja Stick to Your Guns ilustruje sytuację, gdy licealny zespół staje się znacznie poważniejszym tworem, a wraz z upływem lat i zbieraniem coraz większej rzeszy fanów również i bardzo poważnym towarem. Przełożyło się to na bardziej mainstreamowe i ugrzecznione, melodyczne brzmienie, które charakteryzuje zespół od czasów trzeciej płyty "The Hope Division", która spokojnie mogła już do nas trafić pod postacią muzyki radiowej. Można to też ująć innymi słowy - wokalista Jesse Barnett w międzyczasie doszlifował swój głos i w 2010 roku mógł już zaproponować słuchaczom bardziej czytelny i klarowny wokal.

Czasem można odnieść wrażenie, że Barnett pisząc buntownicze teksty szuka wsparcia w cytatach - i tak na dość rockowym albumie "Disobedient" do utworu "I Choose Nothing" trafił fragment przemowy fryzjera z "Dyktatora" Chaplina: "Nie poddawajcie się brutalom, tymi co wami gardzą, niewolą was, którzy zarządzają waszym życiem, mówią wam, co robić, myśleć i czuć. (...) którzy traktują was jak bydło i mięso armatnie. Nie poddawajcie się tym nieludzkim ludziom - robotom o stalowych umysłach i żelaznych sercach".

Materiału z wydanej w zeszłym roku, najnowszej płyty zespołu "True View" będzie można posłuchać podczas koncertu. To najbardziej zróżnicowany muzycznie album w karierze Stick to Your Guns, i - co nie jest czymś negatywnym - również najbardziej przystępny. Jesse'go Barnetta po przekroczeniu trzydziestki dopadła też chyba dorosłość i chęć wyrażenia trochę innych emocji w muzyce, tym razem bardziej osobistej, jeśli nie wręcz ekshibicjonistycznej. Jak streszcza znaczenie albumu sam wokalista: "Zainspirowały mnie niezliczone rozmowy, które prowadziłem z matką przez te ostatnie, najtrudniejsze lata, jakie miałem w życiu. Ludzie, których straciłem, psychiczne i fizyczne wyzwania, a także własne zagubienie. Nie wiem, czy to efekt tego, że stałem się starszy, rozpadły się podstawy, na których zbudowałem życie, czy mieszkanka tego wszystkiego".

Aktywizm jako część twórczości

Bardziej organicznie swoją karierę traktuje Anti-Flag, amerykański zespół z Pitssburgha założony w 1988 roku. Tekstom dotyczącym aktywizmu, socjalizmu, pacyfizmu, antyimperializmu, prac człowieka i wątków społeczno-politycznym towarzyszą realne działania muzyków.

Zespół założył takie grupy aktywistów, jak The Underground Action Alliance, Military Free Zone czy The Bright Lights. Anti Flag wspierał też swoją muzyką różne organizacje polityczne i akcje protestacyjne. W 2011 roku artyści wystąpili w trakcie nowojorskiego Occupy Wall Street.

Do organizacji, które Anti Flag promował i wspierał, należy Democracy Now!, PETA, Amnesty International, Greenpeace czy Useless.

Nic dziwnego, że utwory Anti-Flag była też wykorzystywane w czasie różnych akcji, jak to miało miejsce w sierpniu 2010 roku podczas protestu przeciwko wysyłaniu wojska Stanów Zjednoczonych do Iraku, którego uczestnicy śpiewali "Die for Your Government".

Czyszczenie muzycznych brudów

W klubie U Bazyla wystąpi również nowojorski zespół metalcore'owy Stray From the Path, aktywny od 2001 roku. W ostatnich latach artyści uprawiają muzykę zaangażowaną społecznie i politycznie. Jako przykład można podać ich siódmy album "Subliminal Criminals" (2015). Trafiły na niego zarówno utwory odwołujące się do ogólnych problemów w Stanach Zjednoczonych, jak "Outbreak" opisujący służbę zdrowia jako wielki biznes, jak i konkretnych "złoczyńców".

W "D.I.E.P.I." muzycy odnieśli się do dwóch głośnych wówczas przypadków pedofilii w świecie współczesnej muzyki popularnej, atakując artystów wykorzystujących swoją sławę. W 2012 roku Ian Watkins, wokalista walijskiego zespołu Lostprophets, został oskarżony o seksualne zbrodnie przeciwko dzieciom, w tym próbę gwałtu rocznego dziecka, w efekcie czego został skazany na 29 lat więzienia. Jake Mcelfresh, założyciel akustycznego projektu Front Porch Step w 2015 roku został oskarżony o seksualne molestowanie nieletnich dziewczynek, którym wysyłał swoje nagie zdjęcia. Muzyka nie spotkały z tego powodu konsekwencje poza ponad roczną przerwą w karierze.

Marek S. Bochniarz

  • Stick to Your Guns, Anti Flag i Stray From the Path
  • klub U Bazyla
  • 4.07, g. 19
  • bilety: 85 i 90 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018