Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Chopinowskie impresje Słowińskiego

To będzie szczególny wieczór. Kompozycje Fryderyka Chopina zabrzmią w niedzielę w nowych autorskich opracowaniach  Stanisława Słowińskiego, w odświeżającej jazzowo-orkiestrowej formule. 

Portret młodego mężczyzny, grającego na skrzypcach. Ma skórzaną kurtkę i grymas na twarzy. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Stanisław Słowiński - wybitny skrzypek i znakomity kompozytor, artysta świetnie czujący się w kręgu muzyki współczesnej, ale też jazzu czy folku i innych form, zaprezentuje nam swój najnowszy program. Wiele tłumaczy już sam tytuł wieczoru: Słowiński X Chopin - Impressions. Będzie to koncert prezentujący twórczość Fryderyka Chopina w nowej, jazzowo-orkiestrowej odsłonie. Zabrzmią m.in. Etiuda c-moll Rewolucyjna, Preludium e-moll, Nokturn e-moll, Etiuda c-moll Fale oceanu w autorskich opracowaniach łączących ekspresję romantycznych fraz ze swobodą jazzowej improwizacji. Zagrają wraz z nim Stanisław Słowiński Band oraz InfraArt Chamber Orchestra.

Słowiński i jego partnerzy to wciąż młodzi, ale przecież jakże już doceniani artyści. To instrumentaliści o sporym dziś doświadczeniu, niebagatelnych umiejętnościach i sporej artystycznej wrażliwości. Długa jest lista festiwali, na których występowali czy wybitnych artystów, którym towarzyszyli na scenie. O jakości ich wspólnych poszukiwań mogą przekonywać choćby pełne entuzjazmu słowa recenzentów. Bogdan Chmura pisał już przed dobrymi kilkoma laty na łamach "Jazz Forum" w kontekście sukcesów na festiwalu Jazz Juniors: "zasłużony zwycięzca konkursowych zmagań. Zespół zagrał wyłącznie utwory lidera, eksponując umiejętności solistyczne jego członków. Słowiński na skrzypcach zaprezentował ogromną skalę cieniowania dynamiki i dobrą technikę", Piotr Iwicki w "Jazz Gazecie" dodawał: "band Słowińskiego wygrywa spontanicznością oraz efektowną wiolinistyką lidera, słychać też, że to zgrana paczka. Wszak wiadomo, że zespół musi być jak gang: zawsze razem, na dobre i złe, w trudzie i w drodze ku sławie". Wreszcie Urszula Nowak na portalu jazzarium.pl twierdziła, że  Słowiński "zwrócił na siebie uwagę, prezentując absolutnie odmienny styl artystycznego wyrazu i niezwykle dojrzałe, autorskie kompozycje. Wyróżniał się nie tylko młodym wiekiem, ale i sposobem myślenia o muzyce improwizowanej. Dziś z satysfakcją można stwierdzić, że kierunek poszukiwań skrzypka jest coraz ciekawszy, a konsekwentne działania przynoszą znakomite rezultaty".

Warto wspomnieć przynajmniej o tym, że Słowiński ma na koncie Grand Prix i nagrodę specjalną na, wspomnianym już, festiwalu Jazz Juniors. Był też m.in. laureatem nagrody publiczności podczas I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, jakże prestiżowego i symbolicznego dla wiolinistów. Gra przeszło 100 koncertów rocznie, odwiedzając sceny na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany w licznych międzynarodowych konkursach i plebiscytach.

O jednej z płyt skrzypka napisano, że słychać na niej inspirację "jazzem, bogactwem fakturalnym muzyki współczesnej, improwizacją intuitywną, muzyką korzeni, czy wreszcie całym wachlarzem stylistycznym szeroko rozumianej współczesnej muzyki improwizowanej". Wpływ "muzyki korzeni" nie dziwi o tyle, że Stanisław jest synem znanych na folkowej scenie: wybitnej wokalistki Joanny Słowińskiej oraz Jana Słowińskiego - muzyka i organizatora festiwalu Rozstaje. Stanisław wybrał jednak dla siebie nieco inną drogę: w kręgu muzyki jazzowej, choć porywająco otwartej na różne inspiracje.

Towarzyszyć mu będzie na scenie jego autorski Stanisław Słowiński Band - złożony z czołowych polskiej sceny jazzowej oraz InfraArt Chamber Orchestra - funkcjonująca z sukcesami od kilku lat, jej skład tworzą absolwenci uczelni muzycznych w Krakowie, Warszawie czy Wiedniu. Jego sceniczni partnerzy to nie tylko zespół instrumentalistów o wirtuozerskich zapędach, ale też artystów wrażliwych na melodię, potrafiących grać bardzo lirycznie. Ujmująca jest ich swoboda frazowania, muzyczna wyobraźnia, nadążająca za znakomitymi umiejętnościami, szeroki katalog gestów, zagrywek, odwołań do tradycji jazzu, a zarazem umiejętność tworzenia w pełni przekonującej własnej kreacji. Stanisław Słowiński Band złożony jest z czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej. W zespole grają: Zbyszek Szwajdych - trąbka, flugelhorn, Franciszek Raczkowski - fortepian, Szymon Frankowski - kontrabas oraz Dawid Fortuna - perkusja.

Tomasz Janas

  • Koncert Słowiński X Chopin - Impressions
  • 22.09, g. 20
  • Aula UAM
  • bilety: 139-189 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024