Pojawiły się nagle i niespodziewanie - to nie przeszkadza w konsekwentnym nazywaniu ich "debiutem i muzycznym odkryciem roku" - zarówno bieżącego, jak i poprzedniego. Duet Tęskno 14 lutego zagra w Meskalinie.
Pojawiły się nagle i niespodziewanie - to nie przeszkadza w konsekwentnym nazywaniu ich "debiutem i muzycznym odkryciem roku" - zarówno bieżącego, jak i poprzedniego. Duet Tęskno 14 lutego zagra w Meskalinie.
Trzeba mieć pewną dozę odwagi, ale i dużo pokory w sobie, by sięgnąć po repertuar Czesława Niemena. Krzysztof Zalewski jako kolejny artysta młodego pokolenia podjął tę próbę, pod koniec stycznia razem z wytwórnią Kayax wydając płytę pod wszystko wyjaśniającym tytułem Zalewski śpiewa Niemena.
- Samo skucie i wywiezienie blisko stu ciężarówek gruzu zajęło pół roku - o powstaniu kultowego dziś miejsca na koncertowej mapie miasta opowiada Lech Łuczak, pasjonat jazzu, muzyk, założyciel i szef Blue Note Poznań Jazz Club, który w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.
Bunt przeciw temu, co wynieśliśmy z domu, przeciw wartościom i edukacji, które wpajano nam od najmłodszych lat - któż z nas tego nie przechodził? Marcin Masecki, wspaniały polski pianista, robił to w sposób niezwykle kreatywny i nowatorski. Czyżby w jego twórczości przyszedł czas na zatoczenie koła?
Tworzyła historię muzyki. Współpracowała z Jamesem Brownem i legendarną wytwórnią Motown Records. Marta High pojawi się na scenie Blue Note w najbliższy piątek, 9 lutego.
Co ma wspólnego jazz z tradycyjnym muzykowaniem wiejskich muzykantów? Zarówno jazzman, jak i wiejski muzykant na ogół prosty i krótki temat muzyczny zmieniają w otwartą kompozycję. Ta bezkresna opowieść już 7 lutego zamieni się w wielkopolską potańcówkę. Na przeżycie ostatków karnawału w duchu tradycyjnego muzykowania, tańców, zaśpiewów i przytupów, zaprasza CK Zamek.
"Pomyłki być nie może: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów" - napisał dziennikarz "Gazette Montreal". Chociaż kojarzymy Amadeusa głównie z muzyką klasyczną , orkiestra lubi zaskakiwać. 7 lutego zagra w rytmie jazzu! I to nie sama, bo do kameralistów dołączy Jazz at Lincoln Center Orchestra oraz Wynton Marsalis!
Od ich spektakularnego debiutu minęło już sześć lat. Od tego czasu utracili - na szczęście - status "nowej nadziei" polskiej sceny muzycznej. Rebeka po prostu działa w wyznaczonym przez siebie rytmie, pracując nad najnowszym wydawnictwem. W najbliższą niedzielę duet zagra w klubokawiarni Meskalina.
Żeby śpiewać, muszą słuchać się nawzajem w największą uwagą. Kagyuma - kwartet wokalny pochodzący z Wrocławia - w najbliższy czwartek wystąpi w klubokawiarni Meskalina.
- Doświadczenie pokazuje, że od początku muszę wiedzieć, czego od dzieła i orkiestry oczekuję. Podczas nagrań nie ma już czasu na eksperymenty - mówi dyrygent Łukasz Borowicz.*
Bardzo interesująca pozycja repertuarowa ukazała się w wydawnictwie płytowym Dux z inicjatywy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i z udziałem m.in. Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz Poznańskiego Chóru Kameralnego.
W tym roku wiosna przyszła wcześniej i już w styczniu pozwala na rozkwit Jabłonki - związanego z Wrocławiem zespołu grającego polski trip-hop. Grupa pojawi się w Poznaniu w czwartek, 25 stycznia.
Otwarty, charytatywny koncert Stanisławy Celińskiej zabrzmi w piątek w podpoznańskim Puszczykowie.
Wizyty Grzegorza Turnaua w naszym mieście cieszą się zawsze entuzjastycznym przyjęciem jego licznych fanów. Poniedziałkowy wieczór w Teatrze Wielkim jest jednak zdarzeniem szczególnym. Artysta będzie promował bowiem ubiegłoroczny trzypłytowy album "L", przynoszący kilkadziesiąt dotąd nie wydanych nagrań audio i video.
Teatr muzyczny czy teatr instrumentalny? Raczej koncert jazzowy, a ściślej: jazzowo-elektroniczny z podziałem na role. Projekt Dziady wg Pianogooligana mógł zachwycić, mógł też zawieść. Wszystko zależy od tego, z jakimi oczekiwaniami publiczność przyszła na koncert.
Termin "muzyka poważna" zniechęcił już do niej wielu. Powaga kojarzy się z nudą, a tej od muzyki nikt w końcu nie oczekuje. "Muzyka poważna" dystansuje, kojarzy się beznamiętnie, formalistycznie i elitarnie.
Chociaż od Zaduszek minęło trochę czasu, Piotr Orzechowski wraz z Igorem Boxxem w pierwszą niedzielę stycznia postanowili zaprosić nas na obcowanie żywych z umarłymi. Poprzez swoją muzykę artyści zinterpretują starosłowiański obrzęd, znany nam dobrze dzięki II części "Dziadów" Adama Mickiewicza.
Twórcze głowy rodziny Waglewskich zaprezentowały się pod szyldem Waglewski Fisz Emade po raz pierwszy w 2008 roku. Piosenki z albumu "Męska muzyka" zdobyły szturmem listy przebojów. Chociaż każdy z Waglewskich wcześniej zajmował się nieco innym rodzajem muzyki, ich fani świetnie odebrali nowy, wspólny projekt. W 2013 roku przyszedł czas na drugi krążek, który spotkał się z równie pozytywnym odbiorem. W najbliższą sobotę trio Waglewskich wystąpi w Auli Artis.
Zaplanowała, że będzie grać "do końca świata i o jeden dzień dłużej". Dlatego przed nami kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w niedzielę, 14 stycznia.
Wiele poznańskich instytucji w czasie karnawału proponuje publiczności nieco lżejszy repertuar. Wśród nich nie mogło zabraknąć Teatru Wielkiego, w którym w pierwszy noworoczny weekend zabrzmią największe przeboje operowe i operetkowe.