Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jakie dokumenty obejrzymy na Transatlantyku?

Film o członkach największej komuny hipisowskiej w Stanach lub obraz przybliżający kulisy ujawnienia największego przekrętu na Wall Street - sekcja Transatlantyk DOCs zaprezentuje najlepsze filmy dokumentalne minionego sezonu.

"Pine Ridge", reż. Anna Eborn. Fot. mat. Transatlantyk 2014 - grafika artykułu
"Pine Ridge", reż. Anna Eborn. Fot. mat. Transatlantyk 2014

W jej ramach podczas sierpniowego festiwalu obejrzymy m.in. "American Commune". Reżyserki i siostry Reny i Nadine Mundo wracają po latach do miejsca, w którym się wychowywały - farmy w amerykańskim stanie Tennessee. Działała tam jedna z największych w Ameryce komun hipisowskich, licząca na początku lat 80 półtora tysiąca członków. Film opowiada historię załamania się tego największego socjalistycznego eksperymentu w Ameryce. W połowie lat osiemdziesiątych setki rodzin, w tym autorki filmu, opuściły farmę, starając się ułożyć sobie życie poza komuną, w zupełnie nowej dla nich rzeczywistości.

Transatlantyk pokaże też film "In God We Trust" o przekrętach amerykańskiego finansisty Bernarda Madoffa, twórcy najsłynniejszej piramidy finansowej. W 2009 roku Madoff został skazany na 150 lat więzienia. Z kont inwestorów, którzy ulokowali pieniądze w jego funduszu, wyparowało łącznie 65 miliardów dolarów. Bohaterką filmu jest Eleanor Squillari, sekretarka Madoffa, która pracowała dla niego 25 lat. Pewnego dnia, mając dostęp do poufnych danych i dodając dwa do dwóch, kobieta orientuje się, że jej uznawany za filantropa szef w rzeczywistości defrauduje pieniądze kontrahentów. Postanawia wyjaśnić kulisy jednego z największych przekrętów w historii nowojorskiej giełdy.

W programie sekcji dokumentalnej festiwalu nie mogło zabraknąć filmów poruszających problemy etniczne. "Harvest of Empire" autorstwa Petera Getzelsa i Eduardo Lopeza przybliża rolę, jaką odegrało USA w krajach latynoskiej Ameryki. W interwencji Stanów Zjednoczonych m.in. na Dominikanie, w Gwatemali czy Nikaragui autorzy filmu dopatrują się źródeł kryzysu imigracyjnego w USA. Reżyserzy rozmawiają m.in. gwatemalską aktywistką Rigobertą Menchú, laureatką pokojowego Nobla z 1992 roku.

Natomiast "Pine Ridge" Anny Eborn przybliża historię Indian z rezerwatu w południowej Dakocie. Rezerwat Pine Ridge jest najbiedniejszym regionem USA. Bohaterami filmu są Lance Czerwona Chmura, Kassel Niebo i Cassandra Wojowniczka. Film został został uznany za najlepszy skandynawski dokument 2014 roku na festiwalu w Goteborgu.

Oprócz dokumentów Transatlantyk pokaże też filmy m.in. w sekcjach Panorama, Sundance, Oscary 2014, Eko, Konfrontacje czy Sezon. Nowością będzie propozycja dla dojrzałych widzów - Kino Trzeciego Wieku. Nie zabraknie też cieszącego się dużą popularnością Kina Łóżkowego i Kina Kulinarnego. Festiwal rozpocznie się 8 sierpnia.

Natalia Grudzień

  • Transatlantyk Festival Poznań
  • 8-14.08