Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Radiowy Poznań w Odwachu

"Jeśli masz matkę staruszkę i wiesz, że najlepsze lata młodości poświęciła na Twoje wychowanie, odwdzięcz się jej choć w tysięcznej części ofiarowując radioaparat"...

Tak wyglądał detefon, fot. materiały Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - grafika artykułu
Tak wyglądał detefon, fot. materiały Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Tak zachęcało w latach 20. XX wieku Poznańskie Towarzystwo Telefonów do kupowania aparatów radiowych.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 w poznańskim Odwachu otwarto wystawę "Hallo! Hallo!... Tu radiowy Poznań", która dokumentuje działalność rozgłośni radiowej w Poznaniu w latach 1927 - 1939. Wystawę można zwiedzać do końca listopada.
Otwarcie poznańskiej rozgłośni nastąpiło w niedzielę 24 kwietnia 1927 roku o godz. 17. Mieściła się ona wtedy w budynku Arkadii (wejście od strony dzisiejszej ul. Ratajczaka). W okresie dwudziestolecia międzywojennego w Poznaniu znajdowała się również radiostacja z anteną nadawczą. Na wystawie zobaczyć można stare odbiorniki radiowe, a wśród nich Detefon - odbiornik, dzięki któremu audycje radiowe docierały do tych odległych zakątków II Rzeczypospolitej, gdzie nie było jeszcze prądu. Był to odbiornik kryształkowy - nie potrzebował więc źródła zasilania, bo energię czerpał z anteny. Ponieważ nie miał wbudowanego wzmacniacza, audycji radiowych trzeba było słuchać za pomocą pary słuchawek. Dzięki temu taniemu aparatowi (kosztował 39 złotych i można było go kupić na raty), w latach 30. XX wieku państwo polskie przeprowadziło masową radiofonizację kraju - jedyna taką akcję w ówczesnej Europie.
Polskie radio wydawało w dwudziestoleciu międzywojennym własne czasopisma "Radioświat", "Radiofon Polski" czy "Radiokurier", których egzemplarze zobaczyć można na ekspozycji. Wystawa obfituje też w zdjęcia pokazujące budynki i ludzi związanych z radiem oraz artykuły prasowe z epoki, które opisywały radiowe wydarzenia w Poznaniu. "Wybór Poznańczyka na spikera olimpijskiego okazał się bardzo trafny. Tupet i blagę innych naszych sprawozdawców zastąpił on niezwykłą sumiennością, stwarzając niezwykle plastyczny obraz wydarzeń" pisała warszawska prasa o Ludomirze Budzińskim z Poznania, który został komentatorem Polskiego Radia podczas olimpiady w Berlinie w 1936 roku.

Karol Szaładziński

  • wystawa "Hallo! Hallo!... Tu radiowy Poznań"
  • Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Odwach - Stary Rynek)
  • muzeum czynne od wtorku do piątku w g. 10-17 i w sobotę oraz w niedzielę w g. 10-15
  • bilety: 6 zł i 3 zł, w soboty wstęp bezpłatny