Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Poznań, którego już nie ma...

Dawny Poznań z reklam, rachunków i ogłoszeń na wystawie czynnej do 31 grudnia w Muzeum Historii Miasta Poznania.

Stomil, arch. Muzeum Historii Miasta Poznania - grafika artykułu
Stomil, arch. Muzeum Historii Miasta Poznania

Wystawa pokazuje widoki dawnego Poznania na ogłoszeniach prasowych, pocztówkach, prospektach reklamowych oraz drukach i rachunkach firmowych z lat 1835-1939.

Zobaczymy na niej ok. 150 widoków Poznania. Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja firmowych gadżetów poznańskich firm.

Wystawa powstała dzięki książce "Miejska ikonosfera na drukach reklamowych z widokami Poznania (1835-1939)" napisanej przez wybitną znawczynię historii miasta i jego widoków, a jednocześnie kuratorkę tej wystawy - dr Magdaleną Mrugalską-Banaszak. Książka jest zarazem katalogiem wystawy. W 500-stronnicowym wydawnictwie autorka opisuje i ilustruje niemal 500 różnego rodzaju reklam, ogłoszeń, druków i pocztówek ze zbiorów Archiwum Państwowego, bibliotek: Raczyńskich, Uniwersyteckiej i Kórnickiej oraz prywatnych kolekcjonerów. Wystawa pokazuje część tego bogatego zbioru. - Każdemu elementowi graficznemu towarzyszy opis historii firmy, przedstawionej architektury oraz informacja o tym, czy budynek ten jeszcze istnieje - opowiada Magdalena Mrugalska-Banaszak. Elementem wystawy jest prezentacja multimedialna ukazująca całą kolekcję opisaną w albumie.

Dziś większość obiektów, których przedstawienia zostały użyte w celach reklamowych przed 1939 rokiem już nie istnieje. Na poznańskich starych reklamach widoczne są sylwetki budynków i kamienic, lub ich fragmenty, fabryki, obiekty sakralne, gmachy użyteczności publicznej. Z tych przedstawień rysuje się obraz Poznania sprzed lat - miasta nowoczesnego, dynamicznego, rozwijającego się. Druki reklamowe są też źródłem informacji o firmach i instytucjach, które je zamawiały. Kto posługiwał się takimi drukami? Były to głównie firmy kupieckie, ale również przemysłowe, banki, apteki, firmy spedycyjne, drukarnie i lokale gastronomiczne. Na wystawie zobaczyć można m.in. naklejki na butelki i faktury z wytwórni win Hartwig Kantorowicz i rachunki poznańskiego króla smalcu Mateusza Jezierskiego. Na reklamie firmy z 1898 r. oprócz przedstawienia budynku z ul. Małgorzaty nr 32 widnieje napis: "Niniejszym donoszę uprzejmie, że z dniem dzisiejszym założyłem na Wildzie przy ulicy Małgorzaty 32 skład hurtowy słoniny solonej i wędzonej, sadła, smalcu i wędzonki, i polecam powyższe towary w jak najlepszym gatunku po cenach umiarkowanych. Z wysokim szacunkiem M. Jezierski. Cenniki wysyłam na żądanie gratis i franko".

Wystawa potrwa do 31 grudnia. Książkę można kupić w Muzeum Historii Poznania, w gmachu głównym Muzeum Narodowego.

Muzeum Historii Miasta Poznania czynne jest we wt., śr. i czw. od g. 11 do 17, pt. od g. 12 do 21, sob. i niedz. od g. 11 do 18.

Patronat medialny nad wystawą objęły m.in. "POZnan*. Informator Samorządowy Metropolii Poznań", "Iks" i Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Karol Szaładziński

  • "Miejska ikonosfera na drukach reklamowych z widokami Poznania (1835-1939)"
  • Muzeum Historii Miasta Poznania
  • wystawa czynna do 31.12