Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Biskup Lubrański - reformator i budowniczy

Biskup poznański Jan Lubrański, intelektualista, mecenas, dyplomata, reformator i racjonalizator, uczynił Ostrów Tumski rezydencją biskupią na niespotykaną wcześniej skalę.

Biskup Jan Lubrański - grafika artykułu
Biskup Jan Lubrański

Jedno z jego najważniejszych dzieł w małym fragmencie można dziś oglądać pod szklaną podłogą Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci.

Jan, urodzony w 1456 r., dzieciństwo spędził na Kujawach, studiował na uniwersytetach w Krakowie, Bolonii i Rzymie. W 1484 r. objął kanonię gnieźnieńską, potem był kanonikiem krakowskim i poznańskim. Od 1489 r. był notariuszem w kancelarii króla Kazimierza Jagiellończyka, a następnie Jana Olbrachta. W 1498 r. został biskupem poznańskim. Zasłynął inicjatywami fundacyjnymi (Akademia) i budowlanymi: naprawiał mosty i bruki na Ostrowie Tumskim, zbudował wodociągi, przebudował katedrę, rozbudował pałac biskupi, a nade wszystko otoczył kościelne włości na wyspie imponującym murem z bramami, basztamii blankami, rozpiętym na kamienno - ceglanych arkadach zagłębionych w ziemi i opartym na reliktach wczesnopiastowskich wałów. Na powierzchni mury miały 1,7 m grubości i około 5 m wysokości. Rozebrano je prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku i długo sądzono, że nic po nich nie zostało. Dlatego odkrycie ich fragmentów w 1994 r. było niemałą sensacją archeologiczną.

Biskup Lubrański zmarł nagle w nocy z 22 na 23 maja 1520 r. w Buku. Pochowano go w katedrze poznańskiej. W 1530 r. kapituła poznańska w uznaniu jego ogromnych zasług postanowiła umieścić herb ordynariusza Godziemba na dachu katedry.

db