Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Gra w słowa

Parę dni temu ukazała się jego najnowsza powieść "Kurator". Gościem zamkowego cyklu "Klucze do wyobraźni" będzie Zbigniew Kruszyński.

Zbigniew Kruszyński. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Zbigniew Kruszyński. Fot. materiały organizatorów

Tym razem w krzyżowym ogniu pytań dociekliwych czytelników, w ramach przedsięwzięcia realizowanego przez Centrum Kultury Zamek, stanie Zbigniew Kruszyński - wybitny prozaik, autor powieści i opowiadań. Spotkanie odbędzie się na Scenie Nowej, 12 marca o godz. 18. Za przebieg dyskusji na temat twórczości autora "Schwedenkräuter" będą odpowiadali krytycy Anna Kułużny i Jerzy Borowczyk, oraz Joanna Armatowska, doktorantka z Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej UAM. Spotkanie z pisarzem poprzedzą warsztaty literackie z jego udziałem. Wszyscy adepci trudnej sztuki pisania prozy będą mieli okazję podzielić się swoją twórczością oraz wysłuchać opinii i podpowiedzi pisarza.

Na twórczość urodzonego w 1957 roku w Radomiu literata w dużej mierze wpłynęły jego doświadczenia opozycyjne i emigracyjne. Był działaczem Solidarności. Za ukrywanie Władysława Frasyniuka i Barbary Labudy został wyrzucony z Uniwersytetu Wrocławskiego i skazany na karę więzienia. Po 3,5 roku władze umożliwiły mu wyjazd z kraju, z biletem w jedną stronę. Trafił do Szwecji, gdzie mieszkał przez wiele lat.

Był lektorem języka francuskiego, udzielał się również jako wykładowca na polonistyce, prowadził warsztaty z przekładu literackiego. Przebywając w Szwecji, podjął współpracę z wydawanymi w Paryżu "Zeszytami Literackimi"". Zanim odważył się na publikowanie swoich utworów literackich, pisywał szkice literackie. Losy emigranta opisał w swojej debiutanckiej opowieści, wspomnianej już "Schwedenkräuter", która pojawiła się na polskim rynku w 1995 roku i została uhonorowana nagrodą "bruLionu" i Fundacji Kultury.

Działalność opozycyjna stała się tematem wydanych rok później, nominowanych do nagrody Nike "Szkiców historycznych". Trzy lata później ukazał się zbiór opowiadań "Na lądach i morzach" doceniony w konkursie literackim PTWK i Biblioteki Raczyńskich w dziedzinie prozy. Powrót emigranta do kraju opisał w "Powrocie Aleksandra" z 2006 roku, za którą otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. Jego najnowsza powieść, "Kurator" opowiada historię mężczyzny w średnim wieku, który z powodu doskwierającej mu samotności nawiązuje kontakt z licealistką poszukującą sponsora.

Jego proza opiera się przede wszystkim na grze słów, zaskakujących eksperymentach z językiem. W swoich utworach literackich unika patosu. Z jego prozy wyłania się analityczny umysł, który z zadziwiająca precyzją potrafi opisać rzeczywistość. Czyni to przy pomocy języka, który staje się narzędziem poznawania często obcego dla bohaterów świata.

Karolina Gumienna

  • spotkanie ze Zbigniewem Kruszyńskim
  • 12.03., g. 18
  • Centrum Kultury Zamek, Scena Nowa
    wstęp wolny