Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Garść kulturalnych propozycji. W sam raz na weekend!

Jak co tydzień podpowiadamy Wam, które z propozycji na kulturalne spędzenie weekendu wybrać. Jak co tydzień ostrzegamy - nie będzie łatwo.

Kirill Gerstein. Fot. M. Borggreve - grafika artykułu
Kirill Gerstein. Fot. M. Borggreve

PIĄTEK

Już w najbliższy piątek Aula UAM przeistoczy się w Royal Albert Hall, a wszystko za sprawą koncertu z cyklu "Gwiazdy BBC Proms". Koncert Filharmonii Poznańskiej to okazja, by posłuchać muzyki klasycznej na najwyższym poziomie. Aula Uniwersytecka wypełni się dźwiękami V Koncertu Fortepianowego Cesarskiego Ludwiga van Beethovena i VI Symfonii Patetycznej Piotra Czajkowskiego. Tytułowymi gwiazdami koncertu będą Pietari Inkinen i Kirill Gerstein. Ta dwójka artystów jest uznana przez krytyków za jednych z najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia dzięki ich technicznemu mistrzostwu i muzycznej dociekliwości.

W piątek i sobotę Dom Bretanii prezentuje francuskojęzyczne filmy w ramach My French Film Festival. - To jedyna okazja, aby obejrzeć filmy z polską transkrypcją, których większość nigdy nie została pokazana w polskich kinach - mówi Małgorzata Kobusińska, organizatorka. W piątek obejrzymy film o niezwykłej przyjaźni pomiędzy Clarą i otrzymanym po śmierci ciotki psem ("Przywódca stada") oraz historię pełną szalonych przygód ("Wesele w Mendozie"). Na sobotę natomiast zaplanowano projekcję pięciu filmów, m.in. zabawną opowieść o życiu na Wersalu ("À la française") czy "Panienkę Kiki z Montparnasse'u", którego bohaterka była muzą największych awangardowych malarzy z początku XX wieku.

SOBOTA

Członkowie folkowego zespołu Mosaik wydali pod koniec ubiegłego roku fantastyczną płytę pt. "Całe szczęście". W sobotę o g. 20 wystąpią w Sali Wielkiej CK Zamek inaugurując tegoroczny cykl Ethno Port Powroty. O Mosaiku, choć jest zespołem świetnym, wielu jego potencjalnych sympatyków nie słyszało. Cóż, taki specyficzny jest polski rynek muzyczny, że wykonawcy, o których jest głośno, budzą często zawstydzenie słuchaczy nijakością swojej artystycznej oferty, zaś twórcy naprawdę oryginalni (a przy tym grający muzykę bardzo komunikatywną) nie mają szczęścia, by być dostrzeżonym przez media. Warto więc wykorzystać nadarzającą się w sobotę okazję do spotkania z takim naprawdę interesującym zespołem.

NIEDZIELA

"Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie to ciekawy pretekst do wyściubienia nosa poza Poznań. To pierwsza od wielu lat poważna inscenizacja współczesnego polskiego dramatu na gnieźnieńskiej scenie. Groteskowa opowieść o "nowym człowieku", który wiedzę o świecie czerpie z kolorowych gazet i telewizji. To sztuka o trzypokoleniowej rodzinie, w której każdy ma inne doświadczenie wojny.

Jeszcze do niedzieli można oglądać wystawę prac Zbigniewa Kai w poznańskim Muzeum Narodowym. Zbigniew Kaja to postać legendarna dla Poznania, jednak dziś w swoim mieście jest rzadko przywoływany. Był autorem czołówek wielu tytułów prasowych, m.in. Głosu Wielkopolskiego czy do dziś używanego logo Polskiego Teatru Tańca. To on jest współtwórcą słynnych neonów, z których do dziś przetrwały jedynie "Słowiki Poznańskie" świecące nad filharmonią.

wyb. ng

Więcej wydarzeń: piątek, sobota, niedziela

Repertuar kin, repertuar teatrów