Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Zanurz się w kinie dzieci

- Naszą specjalnością są piękne i mądre fabuły. Ich młodzi bohaterowie przeżywają wyjątkowe przygody, których przestrzenią jest najczęściej świat i sprawy otaczające nasze dzieci - mówi Maciej Jakubczyk, dyrektor festiwalu Kino Dzieci.

. - grafika artykułu
"Chłopiec i świat". Fot. materiały Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Festiwal odbędzie się równolegle w 18 miastach w Polsce (w Poznaniu - po raz drugi). Od 26 września do 4 października w Kinie Muza zostanie pokazanych osiem konkursowych tytułów. O nagrody Kwiatu Paproci powalczą najlepsze produkcje pełnometrażowe z całego świata. - Podczas Kina Dzieci pokazujemy filmy, których twórcy potrafią przyjąć dziecięcą perspektywę, wyczuwają wrażliwość najmłodszych i nie silą się przy tym na puszczanie oka do dorosłych. Wręcz przeciwnie, zapraszają wszystkich do świata dziecięcych przeżyć i niczym nieskrępowanej wyobraźni - zapowiada gospodarz wydarzenia. W tym roku festiwalowi przyświeca hasło "Zanurzmy się w kinie".

Hokus-pokus

Prawie każda z propozycji opowiada o zmaganiach dzieci z codziennością. Wiele z nich to ekranizacje znanych książek. W programie znalazła się m.in. animacja "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie", która powstała na podstawie książek Gunilli Bergström. Jej bohater, sześcioletni Albert, próbuje z pomocą magika zrealizować swoje wielkie marzenie o posiadaniu psa.

Oprócz tego zostanie zaprezentowany film, w którym nie pada ani jedno słowo, czyli "Chłopiec i świat" Alê Abreu. Obraz ten po raz pierwszy pokazano na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie. Jurorzy, nagradzając go, w uzasadnieniu werdyktu napisali, że to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieli. To historia chłopca z małej wioski, który postanawia odnaleźć ojca, który wyjechał do stolicy w poszukiwaniu pracy.

Żałoba z humorem

Wśród tytułów jest także "Życie według Nino", który porusza tematy tak trudne jak śmierć, rozpad rodziny czy agresja. Scenariusz filmu napisała Urszula Antoniak - reżyserka znanych polskim widzom "Code blue" czy "Nic osobistego". W jednym z wywiadów autorka przyznała, że film jest rodzajem okrutnej bajki opowiadanej po to, by oswoić strach. "Życie według Nino" to opowieść o kilkuletnim chłopcu, którego świat staje na głowie, kiedy w wypadku ginie jego mama. Zarówno on, jak i jego starszy brat oraz tata - każdy na swój sposób - próbują odnaleźć się w nowej i smutnej sytuacji. - Rzadko bywam tak wzruszona po przeczytaniu scenariusza. Wiele z nich porusza temat radzenia sobie z żałobą, ale ten wyróżnił się energią i humorem - przed premierą powiedziała reżyserka Simone van Dusseldorp.

Uwagę widzów festiwalu zapewne zwróci także powstałe na bazie bestsellerowej serii książek Martina Widmarka "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Bromm". Bohaterami cyklu są dzieci z niewielkiego szwedzkiego miasteczka, które wspólnie - niczym para detektywów - starają się rozwikłać tajemnicze zagadki.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Filmowy Kino Dzieci
  • Kino Muza
  • 26.09-4.10
  • bilety: 12 zł