Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Ten obcy

Oglądając filmy Sorogoyena, można zobaczyć jak bardzo nadal jest podzielona Hiszpania. Jak elity ze stołecznego Madrytu łatwo zapominają o ubogich rodakach z dalekich prowincji, a to niesie wiatr prawicowej zmiany - o filmie Bestie pisze Przemysław Toboła.

Trzech mężczyn siedzi przy stole, dwóch z nich zwróconych bezpośrednio ku sobie. Na stole kawa w szklankach i domino. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Sceny z życia hiszpańskiej Galicji w konwencji thrillera stały się filmową rewelacją ostatniego roku w Hiszpanii. Film Rodriga Sorogoyena zdobył 9 nagród Goya w najważniejszych kategoriach, a także francuskiego Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego.

Reżyser takich obrazów jak Niech Bóg nam wybaczy czy Królestwo pochodzi z Madrytu. Urodził się już w czasach po śmierci generała Franco, gdy Hiszpanie postanowili porzucić spuściznę faszystowskiej dyktatury rządzącej ich krajem od czasu wojny domowej. Oglądając filmy Sorogoyena, można zobaczyć jak bardzo nadal jest podzielona Hiszpania. Jak elity ze stołecznego Madrytu łatwo zapominają o ubogich rodakach z dalekich prowincji, a to niesie wiatr prawicowej zmiany.

Scenariusz Bestii powstał  na kanwie prawdziwej tragedii. Akcja rozgrywa się na prowincji, której uroda znana jest turystom i  pielgrzymom wędrującym do Santiago de Compostela. Dotkliwa bieda styka się tu na co dzień z deszczem pieniędzy z Unii Europejskiej, jakie trafiają do kieszeni przedsiębiorczych Hiszpanów. Kto może, wystawia na sprzedaż rodzinne gospodarstwo, które coraz trudniej uprawiać w dobie kryzysu klimatycznego. Jedną z takich farm kupuje para francuskich inteligentów, Vincent i Olga, którym marzy się sałata z własnego, ekologicznego poletka. Galicyjscy wieśniacy reagują na ich przyjazd z nieufnością, a później wręcz wrogością. Prym w atakach ksenofobii wiodą biedni i niewykształceni bracia Xan i Lorenzo.

Przemysław Toboła

  • Bestie
  • reż. Rodrigo Sorogoyen
  • premiera: 25.08

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023