Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Różne twarze Hipolita

Znamy go jako wybitnego przemysłowca. Mniej popularne rozdziały w biografii Hipolita Cegielskiego odkrywa film w reżyserii Jacka Kubiaka, którego premiera czeka nas 1 lutego w Ratuszu.

Scena z filmu - grafika artykułu
Scena z filmu

Jeden z najbardziej znanych poznaniaków w historii. Stał się legendą Wielkopolski, ikoną pracy organicznej, a jego fabryka "marką" w świecie, rozpoznawaną na rynkach maszyn, silników okrętowych i lokomotyw. W historii polskiej gospodarki do dziś jest symbolem nowoczesnego przemysłu. Ale to tylko jedna ważna część biografii Hipolita Cegielskiego. Drugą - nieco mnie znaną - literata, nauczyciela, wydawcy - na nowo odkrywa przed widzem film dokumentalny "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868" w reżyserii Jacka Kubiaka. - Znamy Hipolita-przemysłowca, założyciela zakładów, które istnieją do dzisiaj, a które mają w historii Poznania niesłychaną rolę. To jest to, co go wyniosło na pomniki. Ale gdyby został w swoim zawodzie - literata - też trafiłby na pomniki, ponieważ był wybitnym historykiem literatury, wybitnym profesorem gimnazjalnym. Zapowiadała mu się świetna kariera, którą złamały okoliczności polityczne - opowiada reżyser filmu, znany poznański dokumentalista.

Część scen w filmie ma charakter reporterski. Twórcy odwiedzili m.in. muzea, w których pozostały eksponaty związane z Cegielskim, m.in. Muzeum Historii Miasta Poznania i muzeum rolnictwa w Szreniawie, gdzie do dziś stoją maszyny produkowane przez fabrykę Cegielskiego. W filmie wypowiadają się znawcy i badacze historii i jego biografii. Realizatorzy nakręcili także kilka scen inscenizowanych. Powstawały w połowie września w zabytkowym dworku w Koszutach niedaleko Poznania, gdzie na co dzień mieści się Muzeum Ziemi Średzkiej. W postać głównego bohatera wcieliło się dwóch aktorów z Teatru Wolandejskiego w Warszawie: młodego Hipolita gra Andrzej Kacperski, a dojrzałego - Bartłomiej Burtea. Ukochaną żonę Walentynę - Agata Maczkowska z tego samego zespołu. Narratorem w filmie (i jednocześnie jednym z aktorów) jest Michał Grudziński, aktor Teatru Nowego w Poznaniu.

Sylwia Klimek

  • "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868"
  • Scenariusz i realizacja: Jacek Kubiak
  • Zdjęcia: Mirosław Skrzypczak
  • Współpraca przy inscenizacjach: Stanisław Kubiak, Teatr Wolandejski
  • Produkcja: Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Wydawnictwo Miejskie Posnania
  • Partnerzy: Wielkopolska Spółka Gazownictwa, Bank Gospodarstwa Krajowego, Historia, Muzeum Narodowe w Poznaniu, H. Cegielski - Poznań S.A.
  • premiera: 1.02, g. 18, Ratusz