Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

O symbolach w sztuce

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu już w najbliższy wtorek zaprasza na wykład Lecha Majewskiego "Ukryty język symboli w sztuce".

Lech Majewski 8 stycznia będzie gościł na UAP - grafika artykułu
Lech Majewski 8 stycznia będzie gościł na UAP

Lech Majewski jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych. Twórcą takich filmów jak m.in. "Ewangelia według Harry'ego", "Basquiat", "Wojaczek", "Angelus", "Ogród rozkoszy ziemskich". Pracował jako reżyser teatralny i operowy, studiował malarstwo na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Napisał, wspólnie z Józefem Skrzekiem, muzykę do opery "Pokój saren". Jest także poetą (ma w swym dorobki kilka tomików wierszy) oraz autorem powieści, z których najbardziej znane to "Szczury Manhattanu" i "Hipnotyzer". Jego wszechstronne artystyczne wykształcenie i działalność na różnych polach sztuki pozwala mu, we wszystkich jego utworach, na osiągnięcie niezwykłej perspektywy twórczej. W szczególności filmy Majewskiego są dziełami interdyscyplinarnymi i stawiają widza przed trudnymi zdaniami interpretacyjnymi, stając się jednocześnie źródłami wiedzy o sztuce i człowieku.

W 2012 roku Majewski nakręcił "Młyn i Krzyż" - arcydzieło sztuki filmowej, w którym ożywił niezwykły obraz Pietera Breugla (starszego),  "Droga Krzyżowa". Podstawą adaptacji była książka Michaela Gibsona poświęcona obrazowi.  Film ukazał losy 12 postaci obrazu, spośród których w rolę Pietera Bruegla wcielił się Rutger Hauer, bankiera Jonghelincka, kolekcjonera obrazów artysty, zagrał Michael York, a Marię - Charlotte Rampling. Produkcja filmu,
z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik, trwała 3 lata.  Często łączono ujęcia rzeczywiste z malarskimi, a elementy scenografii i postacie ludzkie nakładano warstwowo. Dało to niesamowity efekt artystyczny, przekraczający granice ludzkiej wyobraźni. Film, podobnie jak jego malarski pierwowzór, wypełniony jest symboliką religijną i historyczną, właściwą epoce. Jego projekcja rozpocznie spotkanie z reżyserem, który po filmie wygłosi wykład pt. "Ukryty język symboli w sztuce", a po nim otworzy dyskusję z zaproszonymi osobami.

Katarzyna Kamińska

  • Lech Majewski  "Ukryty język symboli w sztuce" - prezentacja filmu, wykład otwarty, dyskusja
  • 8.01, g. 11
  • Galeria Aula, UAP