Pierwsze pokazy w ramach SWF 2015: The Life After odbędą się 16 września w klubie LAS. Będę to propozycje z konkursu Dances with Camera, który w tym roku w ramach festiwalu odbył się po raz drugi. To obrazy, które powstały w efekcie poszukiwań twórczych w dziedzinie tańca. Zwykle łączą w sobie różne gatunki filmu i sztuk wizualnych.
Seans rozpocznie się o g. 21 pokazem "Off ground", którego twórcami są reżyser Boudewijn Koole oraz choreograf Jakop Ahlbom. To portret pięćdziesięcioletniej kobiety i 12-letniego chłopca, których połączył taniec. Oprócz tego w programie również pokaz hiszpańskiej fabuły "Homing", czyli opowieść o dziewczynie dorastającej w stadzie wilków oraz jej powrocie do życia w społeczeństwie; czeski dokument "Beating", który jest zapisem ruchu twórców podczas pracy z kamerą i montażu; film "Trace" w reżyserii Daniela Böhma - opowieść o kobiecym ciele i próbach jego wyzwolenia oraz "Boombox Eryri", czyli portret stu tańczących osób do ich ulubionej muzyki. Akcja rozgrywa się w wiejskich okolicach Conwy, miasta w północnej Walii.
Miasto i superjednostka
Dzień później z kolei - w Ogrodzie Łazarz, pokazane zostaną filmy, które wzięły udział w konkursie Urban View. Ich bohaterem jest miasto - w szerokim ujęciu. Seans rozpocznie rosyjski dokument "A passanger stream". To filmowy portret zapracowanego człowieka, który spory kawałek swojego życia spędza w metrze. "Życie 60-70 metrów w głąb ziemi wymaga specjalnego obserwowania, noszenia specjalnych <<okularów>>. Ludzie sprzedający zabawki w przejściach, bezdomni, performerzy, sprzedawcy niepotrzebnych towarów z wózkami - wszystko to rzeźbi niezwykły świat, społeczność, która istnieje równolegle do przyziemnego świata" - czytamy w zapowiedzi filmu.
Kolejno zaprezentowane zostaną dokumenty: "Dispacemenst" o współczesnym Hong-Kongu, gdzie świat żywych współistnieje ze światem zmarłych oraz "Departure", który jest refleksją na temat doświadczenia imigrantów w Wielkiej Brytanii. Czwartkowy seans zakończy pokaz polskiej "Superjednostki" w reżyserii Teresy Czepiec. - Superjednostka ma 762 drzwi do mieszkań. My uchylamy na chwilę, gościmy tam przez moment i wychodzimy - zapowiada autorka. Katowicka Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera, czyli "maszyny do mieszkania", gdzie na 15 kondygnacjach może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi!
Film z (o)powieści
W połowie października natomiast w kinie Rialto, zobaczymy filmy, które prezentowane były w ramach konkursu Best of Seven. Filmy te cechuje nieprzeciętna fabuła oraz świetny warsztat. W programie: "Cambodia 2099"; "Getting on" Ewana Stewarta; "All the pain in the world" oparty na opowiadaniu Michele'a Mariego, który jest historią starszego mężczyzny i jego akwariowej rybki; niemiecki
eksperyment "The satanic thicket" oraz szwedzki komediodramat "A living soul", którego kanwą jest kontrowersyjna powieść P.C. Jersilda z 1980 roku. "Skryte ego budzi się w laboratorium. Stopniowo zaczynamy pojmować, że to subiektywna perspektywa Ypsilona - ludzkiego mózgu sztucznie utrzymywanego przy życiu. Poprzez czarny humor i skupienie na ludzkich relacjach, podążamy śladem Ypsilona: od zalążka świadomości do rozwoju osobowości" - czytamy o filmie.
Dzieci i rzeźnicki fach
Ostanie pokazy w ramach cyklu odbędą się 20 października w CK Zamek. W Nowym Kinie Pałacowym po raz drugi zobaczymy filmy prezentowane podczas konkursu Poznań Open. Będą to zarówno obrazy fabularne, jak i dokumenty, animacje, video-art oraz różnego rodzaju eksperymenty. Na dobry początek widzowie zobaczą "Dom" autorstwa Agnieszki Borowej. Ta krótka animacja pokazuje jak mógłby wyglądać sen zbudowany z trudnych wspomnień dziecka i w jaki sposób dzieciństwo może wpłynąć na nasze dorosłe życie.
Oprócz tego zaprezentowany zostanie także film "Mleczny brat" o dziesięcioletnim chłopcu z armeńskiej wioski, który marzy o rodzeństwie; "Unwanted desires", czyli "bezczelną animację" o ludziach autorstwa Oli Szmid; dokument "Niewidzialne" Zofii Pręgowskiej o pani Krystynie, która ma 90 lat i potężny dorobek poetycki, ale uwieczniony wyłącznie w zeszytach, oraz półgodzinny obraz Piotra Złotorowicza zatytułowany "Matka Ziemia", który nagrodzony został w ubiegłym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. To historia konfliktu ojca, który chce przekazać synowi rzeźnicki fach, jednak wrażliwość chłopca nie pozwala mu na zadawanie zwierzętom bólu. - "Matka Ziemia" to historia o inicjacji, która jest w każdym z nas. Kto przeszedł drogę od dzieciństwa do dorosłości ma tę historię w sobie - opowiadał w audycji "Trójkowo, filmowo" Piotr Złotorowicz.
Monika Nawrocka-Leśnik
- SWF 2015: The Life After
- 16.09, g. 21 - LAS (ul. Małe Garbary 7a), wstęp wolny
- 17.09, g. 19 - Ogród Łazarz (ul. Klaudyny Potockiej 40/41), wstęp wolny
- 14.10, g. 19 - Kino Rialto, bilety: 12 i 15 zł
- 20.10, g. 19 - Nowe Kino Pałacowe (CK Zamek), bilety: 12 i 15 zł