Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Filmy same się nie obejrzą

Państwa Marię i Bogdana Kalinowskich znają wszyscy miłośnicy kina w Poznaniu. To nietuzinkowe małżeństwo przez lata oglądało praktycznie wszystko, co pojawiało się na ekranach kin, a także gościli na wielu festiwalach. W tym roku mija już 4. rocznica śmierci Pana Bogdana i z tej okazji grupa entuzjastów postanowiła zorganizować Dni Poznańskich Kinomanów poświęcone ich pamięci.

. - grafika artykułu
"Inna bajka", fot. materiały dystrybutora

Była to unikatowa para nie tylko na skalę Poznania, ale, zaryzykuje, że także światową. Od wielu lat byli nieodzownym elementem poznańskich kin. Co więcej każdą swoją wizytę skrupulatnie notowali. Na koniec roku można było zobaczyć ich zestawienia, w których informowali gdzie i ile filmów zobaczyli oraz które okazały się najlepsze. Kilka lat temu, pracując w jednym z poznańskich kin studyjnych, sam miałem okazje ich poznać i wyświetlić im niejeden film.

Ich największą miłością było kino. Jak sami mówili, jeżeli ktoś chce im pomóc, to najlepiej jeśli da im bilet do kina. Pani Maria była nawet bardziej kategoryczna w swoich poglądach. Uważała, że aby otrzymywać emeryturę, należałoby okazywać w urzędzie... wykorzystany bilet do kina. Dla wielu wydaje się to pomysłem absurdalnym, ale gdy się nad tym zastanowić, ma to sens. Kultura jest ważnym elementem naszego życia, który często marginalizujemy. Oczywiście były to postacie tak fascynujące i pełne pasji, że stali się bohaterami niejednego filmu. W ramach Dni Poznańskich Kinomanów zostanie zaprezentowany obraz Marzeny Więcek Inna bajka z 2005 roku. Ukazana w nim zostaje nie tylko miłość do filmów, ale i samych siebie. Reżyserka szybko odkrywa, jak wdzięcznym tematem jest wzajemna relacja tych dwojga ludzi. Poznajemy początki ich znajomości. Romantyczny pan Bogdan, wierzący w miłość od pierwszego wejrzenia, twierdził, że jest najlepszym przykładem na poparcie tej tezy. Pani Maria natomiast miała zupełnie inne podejście i jej przyszły mąż musiał sporo się natrudzić, aby zdobyć jej względy. Po pokazie będzie tez szansa spotkać się z ich przyjaciółmi i wspólnie powspominać poznańskich kinomanów.

Pół żartem, pół serio organizatorzy zapowiedzieli, że chcieliby aby w Poznaniu ponownie znalazła się para zakochana w kinie. Przeszli też od słowa do czynu, organizując Filmowe Szybkie Randki. Na wstępie uczestnikom zostanie zaprezentowane krótkie wideo o tym, co o miłości sądzili państwo Kalinowscy. Następnie osoby biorące udział w zabawie będą miały 7 minut na rozmowę z każdym uczestnikiem, po czym nastąpi zmiana i przesiadka do kolejnego stolika, ponownie 7 minut i tak dalej. Oczywiście najlepszym tematem do rozmów są filmy, ale organizatorzy zapewniają, że nie będą podsłuchiwać. Jak mówiła Pani Maria - To jest ważne, żeby się osoby dobrały właśnie pod względem czy lubią oglądać filmy, czy nie lubią. Bo jak takie osoby się nie dobiorą, to potem będzie kłopot na całe życie, i potem jeszcze się skończy rozwodem.

Niezwykle interesująco zapowiadają się też warsztaty z pisania Alfabetem Pana Bogdana Kalinowskiego. Poprowadzi je dobra znajoma naszego bohatera - pani Anna Adamowicz. Jak się okazuje, Bogdan Kalinowski był człowiekiem nietuzinkowym i bardzo utalentowanym. Tworzył autorskie gry planszowe, poezję, dzienniki i będący clue warsztatów autorski system znaków, które składały się na Alfabet Bogdana Kalinowskiego. Został wymyślony na potrzeby bibliotekoznawczej pracy pana Bogdana. Następnie ewoluował i służył mu w codziennym życiu do zapisywania notatek filmowych, recenzji czy przemyśleń, które pragnął zaszyfrować. Na warsztatach poznamy podstawy kodu i będziemy mogli sami spróbować zapisać i odczytać stworzone za jego pomocą zdania. Jednym z marzeń pana Bogdana było, aby jak najwięcej osób poznało ten system i organizatorzy postarają się tego dokonać.

Jak wiadomo Państwo Kalinowscy oglądali wszystko. Od dramatów, przez komedie, aż do kina kopanego. Od fabuły, przez dokumenty, po formy eksperymentalne. Ich szerokie spectrum zainteresowań zostało w dużym stopniu odzwierciedlone w przygotowanym programie. Short Waves Festival zaprasza na pokaz zestawu filmów krótkometrażowych w Jeżyckim Centrum Kultury. Zaprezentowany cykl Stary Człowiek i Może, przygotowany był z myślą o osobach starszych, ale jak się okazało zaskarbił sobie serca także młodszej widowni. Udowadniając kolejny raz, że wiek to tylko liczba.

Z kolei Festiwal Animator, również będący mocno związany z naszymi bohaterami, reprezentuje w Kinie Muza film Ruben Brandt, kolekcjoner. To pomieszanie wielu gatunków filmowych. Twórcy bawią się w nim kliszami i w humorystyczny sposób nawiązują do klasyki kina. Jak mówią organizatorzy Festiwalu - Od początku istnienia festiwalu Państwo Kalinowscy byli stałymi widzami Animatora i właśnie ten film wydaje się być najwłaściwszym hołdem złożonym tej wspaniałej parze kinomanów - kolekcjonerów filmowych wrażeń.

Hołd naszym kinomanom złoży także inny poznański festiwal - organizatorzy Festiwalu Ale Kino! przygotowali specjalnie dedykowany państwu Kalinowskim pokaz obrazu Max i Dzika Siódemka. W to wyjątkowe przedsięwzięcie zaangażowały się praktycznie wszystkie kina studyjne w Poznaniu. Kino Bułgarska 19 zaprezentuje premierowy pokaz filmu - Godspeed, Los Polacos!. Dodatkowo, przed seansem Rafał Górecki (dyrektor Festiwalu "Prowincjonalia") podzieli się wspomnieniem o Państwu Kalinowskich. Z kolei Kino Apollo przygotowało seans Bo we mnie jest seks o życiu Kaliny Jedrusik. Kino Malta Charlie Monroe zagra znaną włoską komedię Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie. Jak mówi właściciel - wybrał go, ponieważ państwo Kalinowscy bardzo ten film lubili. Z kolei Kino Rialto zaprasza nas do świata Jima Jarmusha - zagrają obraz z 1984 roku zatytułowany Inaczej niż w raju.

Dni Poznańskich Kinomanów odbędą się w Poznaniu w dniach 17-20 listopada i będzie to świetna okazja, aby powspominać najpopularniejszą parę kinomanów w Polsce. W czasie spotkań i warsztatów dowiemy się o ciekawych faktach z ich życia, usłyszymy wiele anegdot i zwyczajnie lepiej ich poznamy. Przy okazji będzie można zabrać na pamiątkę ksera zestawień filmów Pana Bogdana Kalinowskiego, które on sam uwielbiał rozdawać. Ale, co najważniejsze, będziemy mogli zobaczyć specjalnie wybrane na tę okazje filmy, bo jak mawiała Pani Maria - Filmy same się nie obejrzą.

Patryk Szczechowiak

  • Dni Poznańskich Kinomanów in memoriam Państwo Maria i Bogdan Kalinowscy
  • 17-20.11
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021