Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

"Brzemię" nagrodzone!

Brzemię Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej otrzymało nagrodę dla najlepszego filmu muzyczno-performatywnego na FAFF - Fine Arts Film Festival w Venice, Los Angeles.

.
"Brzemię", fot. materiały prasowe

Kalifornijski Fine Arts Film Festival (FAFF) obejmuje filmy poświęcone sztuce oraz samym artystom uprawiającym różne rodzaje sztuki. Organizowany jest w pierwszej połowie czerwca przez Venice Institute of Contemporary Art. W tym roku w selekcji oficjalnej znalazły się 92 filmy z 27 krajów z całego świata, od Australii, Kanady i Brazylii, przez Japonię, Ghanę i Hong Kong po Arabię Saudyjską, Tajwan, Turcję, Holandię i Islandię.

Brzemię to film krótkometrażowy, który został zainspirowany twórczością Zofii Stryjeńskiej - bardzo cenionej malarki i ilustratorki czasów międzywojnia. Zatańczyło w nim 15 tancerzy Polskiego Teatru Tańca, a dynamiczne choreografie zostały zainspirowane tradycjami polskimi oraz huculskimi, z których pełnymi garściami czerpała Stryjeńska. Na język tańca współczesnego nakładają się słowa pieśni staropolskich w wykonaniu i aranżacji Kapeli Maliszów. Pierwszy i ostatni kadr filmu wypełnia obraz Zofii Stryjeńskiej Pory roku. Listopad - grudzień (Korowód I - z jeleniem), który był częścią panneau dekoracyjnego przedstawiającego miesiące, zaprezentowanego podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r.

Jak piszą gospodarze PTT - "reżyserka filmu Iwona Pasińska potraktowała malarskie ujęcie - mieniący się wszystkimi barwami korowód postaci - jako impuls do skomponowania choreografii i budowania kolejnych scen, składających się na metaforę życia w zbiorowości".

oprac. red