Filip Springer i Ziemowit Szczerek w Bibliotece Raczyńskich

Autorzy są laureatami Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych - Książka Jesieni 2013 - nagrody przyznawanej przez Bibliotekę Raczyńskich od 1993 roku. Najlepszymi książkami ubiegłorocznej jesieni zostały: "Wanna z kolumnadą" Filipa Springera, "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" Ziemowita Szczerka i przewodnik "Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce" pod red. Jerzego Borowczyka, Zofii Dambek-Giallelis i Elżbiety Lijewskiej.
"Wanna z kolumnadą" Filipa Springera to wydany przez Czarne zbiór reportaży o estetyce przestrzeni publicznej w Polsce. Poznańskie jury doceniło autora "za opis naszej tragicznej w swoim chaosie, pozbawionej logiki i estetyki rzeczywistości architektonicznej, za usiłowanie uwrażliwienia nas na to, co na nas dzień w dzień oddziałuje".
Wśród laureatów Książki Jesieni jest Ziemowit Szczerek, który został również doceniony w tegorocznym rozdaniu Paszportów Polityki. "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" to opowieść o polskich "plecakowcach" wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie - po odpowiednim "podrasowaniu" - żądnym podobnych treści rodakom.
Do wędrówki po Wielkopolsce śladami Mickiewicza zapraszają z kolei autorzy przewodnika "Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce" - Jerzy Borowczyk, Zofia Dambek-Giallelis i Elżbieta Lijewska. Bohaterem przewodnika jest zarówno sam poeta, jak i miejscowości, które znalazły się na szlaku jego podróży, a także rodziny wielkopolskie, udzielające mu gościny. Jurorzy nagrody docenili redaktorów za kompetentny i atrakcyjny dla współczesnego czytelnika opis miejsc i problemów, które towarzyszyły poecie w podróży.
Wtorkowe spotkanie poprowadzi Grażyna Wrońska.
ng
- spoktanie z Filipem Springerem, Ziemowitem Szczerkiem, Jerzym Borowczykiem, Zofią Dambek-Giallelis, Elżbietą Lijewską
- Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Sala 1
- 28.01, g.18
- wstęp wolny