Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Współcześni asceci

Co oznacza dziś słowo asceza? Czy we współczesnym świecie żyją asceci? Czy rozumiemy to pojęcie i jesteśmy gotowi na podjęcie tego rodzaju wyzwań?

VII Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej 18-20.10 - grafika artykułu
VII Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej 18-20.10

Sięgając do słownika, przeczytamy, że asceza to ćwiczenie, ciąg zabiegów duchowych i fizycznych, które mają służyć samodoskonaleniu się człowieka. Początkowo termin ten odnosił się do przygotowań, ćwiczeń przed zawodami atletycznymi bądź wojną. Później rozciągnięto go na obszar kultury oraz etyki, a dopiero w średniowieczu pojęcie to zostało utożsamione z wymiarem ściśle duchowym i religijnym. Asceci poddawali wówczas swe ciało i duszę celowym umartwieniom. Wyrzekali się nie tylko rozkoszy i radości, ale także rezygnowali z zaspokajania podstawowych potrzeb ludzkich. Pod hasłem ascezy upłyną kolejne Dni Kultury Prawosławnej. - Asceza jest powściągliwością i siłą woli, która pomaga w niepoddaniu się do końca konsumpcji. Służy czystości myśli. Nie jestem ascetą, ale oni istnieją. W dużej mniejszości, ale jednak! Są nimi: Sonia - bohaterka filmu Radki Fronczak czy Ojciec Gabriel Giba - prawosławny mnich, który zamieszkuje skit w O drynkach - opowiada Przemek Prasnowski z Baraku Kultury.

Novum tegorocznych Dni Kultury Prawosławnej będzie ich niemalże całkowite przeniesienie do cerkwi pw. św. Mikołaja przy ul. Marcelińskiej. Posłuchamy tam ciekawego dwugłosu. Spotkamy się z ojcem Gabrielem Gibą - archimandrytą, byłym zwierzchnikiem monasteru Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu, który żyje w jedynej prawosławnej polskiej pustelni koło Narwi w województwie podlaskim. Był inicjatorem jej założenia, ponieważ wcześniej, z braku innego lokum, mieszkał w wagonie kolejowym. Zrezygnował z przywilejów XXI-wiecznego świata, choć się o niego otarł. Do Poznania przyjedzie też Mikołaj Ozolin, który żyje w sercu kultury zachodniej - w Paryżu. Profesor i teolog z Prawosławnego Instytutu Teologicznego św. Sergiusza opowie o ascezie w środowisku ludzi świeckich. O jej roli, sensie i racji istnienia.

Uzupełnieniem ich refleksji będzie wielokrotnie nagradzany film Gdzie jest Sonia Radki Fronczak, który zostanie pokazany w kooperacji z Festiwalem Tranzyt. To obraz współczesnej dziewczyny ze Wschodu, która postanowiła zostać mniszką prawosławną. Świat Soni nie jest jednak tak surowy jak ściany zakonu, w którym żyje. Jej codzienność wypełnia kolor i ekspresja, ponieważ jest artystką. Przed nami także koncert, wystawa fotograficzna grupy O rthPhoto Monastycyzm oraz liturgia. A dla artystycznych dusz - warsztaty pisania ikon, które poprowadzi Jan Grigoruk, ikonograf, nauczyciel i przewodnik w Muzeum Ikon w Supraślu. Ich tematem będzie mnich oraz jego atrybuty.

Monika Nawrocka

  • VII Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej
  • 18-20.10
  • organizator: Fundacja Barak Kultury
  • wstęp bezpłatny (do wyczerpania miejsc), wyjątek: warsztaty pisania ikon, bilety: 40 zł - CIM