Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Rzeczy bardzo dobre i znakomite

Po przerwie spowodowanej pandemią Kino Muza wróciło do funkcjonowania, a jednym z pierwszych wydarzeń specjalnych będzie pokaz z cyklu Animuza. Będzie go można zobaczyć jednocześnie w sali kinowej i na platformie Mojeekino.pl. W czwartek odbędzie się seans kończący obchody 40-lecia Wydziału Animacji UAP. Zobaczymy 34 najnowsze, krótkie etiudy, które powstały w tym roku akademickim.

. - grafika artykułu
Agata Szwarc "Patologiczna Krawcowa - Odc. 4", fot. materiały promocyjne

Obchody 40-lecia Wydziału Animacji rozpoczęły się jeszcze w grudniu 2018 roku na MFF Młodego Widza Ale Kino! wspaniałymi pokazami archiwalnych filmów dyplomowych, zrealizowanych we współpracy ówczesnej Pracowni Filmu Animowanego z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Przez cały ubiegły rok Wydział Animacji świętował 100-lecie Uniwersytetu Artystycznego - w tym czasie odbyły się kolejne pokazy w Centrum Kultury Zamek, a finalne wydarzenie jubileuszu miało miejsce w grudniu - znów na Ale Kino!

- Czwartkowy pokaz można uznać za dopełnienie obchodów i miło nam, że zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów projektu Animuza. Dobrze wpisuje się też w nasze obchody, bo rok akademicki nie pokrywa się przecież z kalendarzowym. I tak naprawdę ten 40. rok akademicki kończy się właśnie teraz, na przełomie maja i czerwca - przyznaje prof. Jacek Adamczak z Wydziału Animacji.

Dotychczasowe pokazy jubileuszowe Wydziału Animacji miały charakter retrospektywny. Filmy dobierano w różnych konfiguracjach, prezentując dorobek wykładowców, profesorów, studentów, poddając selekcji dorobek 40 lat działalności. Były to dzieła reprezentacyjne, wielokrotnie nagradzane, ikoniczne dla wydziału.

Zobaczyć, jak pracują studenci Wydziału Animacji

- Tym razem postanowiliśmy zaprezentować najnowsze rzeczy. Repertuar składa się z prac z okresu 2019-2020. Nie będą to jednak dyplomy, a ćwiczenia i etiudy. To w pozytywnym tego słowa znaczeniu roboczy przegląd prac semestralnych, nie poddanych specjalnej selekcji. Pokazujemy rzeczywistą, normalną robotę, która trwa u nas w przeciągu roku akademickiego. Wiadomo, że w sztuce co jakiś czas zdarzają się perełki i bardzo dobre realizacje. Pokazanie codziennego dorobku z każdego roku akademickiego uważamy jednak za jak najbardziej celowe, bo można w ten sposób poznać nasz ogólny poziom. Oczywiście chcielibyśmy, aby był on bardzo wysoki, ale są rzeczy znakomite i po prostu dobre - mówi prof. Adamczak.

Pokaz będzie więc okazją, aby zobaczyć najnowsze prace zrealizowane na Wydziale Animacji, które nie były prezentowane szerokiej publiczności i dotychczas znali je głównie wykładowcy i studenci uczelni z końcoworocznych przeglądów katedr.

Pandemia zmienia rzeczywistość

W tym roku z powodu pandemii wystawa końcoworoczna Uniwersytetu Artystycznego przebiegła w formie online. - Okazało się, że pokazanie w sieci takiego przeglądu, jak nasz, wzbudza duże zainteresowanie. Oczywiście jest tradycją naszej uczelni, że w trakcie wystawy końcoworocznej otwieramy drzwi dla wszystkich zainteresowanych nią mieszkańców, ale trzeba wtedy udać się do uczelni, przyjść na określoną godzinę. Możliwość obejrzenia przeglądu animacji dla nieograniczonego w zasadzie zasięgu widzów jest bardzo pozytywna, dlatego chcemy odtąd nasze przeglądy poszerzać o internet - przyznaje prof. Adamczak.

Edukacja online w dyscyplinach związanych ze sztuką nie jest łatwa, bo jest oparta na kontakcie bezpośrednim i ważna jest w niej ekspresja pedagogów. Zakres przekazywanej wiedzy wręcz wymaga takiej bezpośredniości. - Studenci starszych roczników lepiej dali sobie radę w tej nowej sytuacji. Drugi semestr nie był dla nich tak trudny, jak dla osób z niższych lat. Prowadzę zajęcia z podstaw animacji na pierwszym roku. Ze studentami miałem kontakt bezpośredni, nieszablonowy - nie tylko w ramach godzin zajęć wykładowych, ale i na bieżąco organizując przeglądy i korekty indywidualne. Pewnych rzeczy niestety nie można zrealizować za pomocą internetu. Jestem "klasykiem", dotychczas prowadziłem zajęcia tradycyjnie, przy tablicy, rysując - tłumaczy prof. Jacek Adamczak, który z lekkim przerażeniem śledził wiadomości, że niektóre artystyczne uczelnie amerykańskie światowej klasy już podjęły decyzję, aby także i kolejny rok akademicki przeprowadzić w systemie online.

Technologicznie Wydział Animacji posiada nowoczesny sprzęt zakupiony w ostatnich latach dzięki dotacji ministerialnej. - Wiadomo, że w tej branży sprzęt szybko się starzeje, ale mam nadzieję, że wystarczy nam na najbliższy czas. Studentów mamy świetnych. Od kilkunastu lat dziesięciu kandydatów ubiega się o jedno miejsce u nas. Plasuje to nasz wydział, obok Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej, w ścisłej czołówce na Uniwersytecie Artystycznym pod względem ilości kandydatów. Mamy więc możliwość wyboru. Posiadając duże doświadczenie w tym zakresie nie mylimy się. Wybieramy rzeczywiście bardzo zdolnych studentów - i tak też było w tym roku akademickim. Na Wydziale Animacji w związku z nową ustawą o szkolnictwie wyższym bierzemy teraz zakręt - i liczę na to, że wyjdziemy z niego zwycięsko. Jesteśmy w trakcie gry i mamy nadzieję, że finisz zawarty w nazwie czwartkowego pokazu nie będzie finiszem w rozumieniu sportowym - przyznaje prof. Adamczak.

Po 53-minutowym pokazie odbędzie się około 45-minutowe spotkanie z twórcami etiud.

Marek S. Bochniarz

  • Animuza: Finisz 40-lecia Wydziału Animacji UAP
  • Kino Muza i platforma Mojeekino.pl
  • 26.06, g. 17 (Kino Muza, Sala 1), pokaz na platformie będzie dostępny przez 48h
  • bilety: 5 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020