Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Na wypadek drugiej fali

- To nie koronawirus przeważa w tematyce, a relacje rodzinne w każdej konfiguracji i przede wszystkim "starość" jako zapomniany aspekt życia każdego z nas - mówi Piotr Szczyszyk*, kierownik produkcji festiwalu OFF Cinema.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Ask No Question", fot. materiały prasowe

Przed nami wyjątkowa, szykowana w szczególnych warunkach i dostosowana do pandemicznej rzeczywistości, hybrydowa edycja OFF Cinema: na żywo i online. Jak wyglądają przygotowania do tegorocznego festiwalu? Z jakimi problemami przyszło Wam się zmierzyć?

Pierwsze, co zrobiliśmy, to przygotowanie wersji online - na wypadek drugiej fali pandemii festiwal i tak będzie mógł się odbyć w sieci. Wybraliśmy formułę hybrydową, obserwując to, co dzieje się na zagranicznych festiwalach i w jaki sposób branża reaguje na obecną sytuację. Na miejscu, w kinie, obowiązują oczywiście restrykcyjne zasady bezpieczeństwa - wypełnienie formularza kontaktowego, dezynfekcja dłoni, maseczka przez cały okres przebywania w kinie czy liczba miejsc w sali - jest ich o połowę mniej. Dlatego zdecydowaliśmy się na seanse filmów konkursowych zarówno w Kinie Pałacowym, jak i Sali Wielkiej. Widz będzie mógł więc zobaczyć wszystkie bloki konkursowe (z polskimi i angielskimi napisami), planując seans odpowiednio do swoich potrzeb. Na żywo w CK Zamek widzowie obejrzą także pokazy pozakonkursowe, specjalne, przedpremiery. Szykujemy też bardzo ciekawe spotkania.

A OFF Cinema w sieci?

Opcja online daje nam wyjątkową możliwość - po raz pierwszy w historii festiwalu nie tylko poznańscy, ale i polscy widzowie będą mogli zobaczyć nasz konkurs filmowy. Na platformie streamingowej Bilety24 będzie można zobaczyć wszystkie filmy konkursowe w 12 blokach. Konkurs został podzielony na dwie kategorie: krótkiego (do 30 min) i długiego metrażu. Widzowie online będą mogli wziąć udział w głosowaniu publiczności. Przed każdym filmem twórcy - tym razem z ekranu - przywitają widzów.

Jakie filmy zostały zgłoszone do konkursu, jakie zobaczymy w finale? Pandemiczna rzeczywistość pojawia się jako temat w wybranych dokumentach?

Selekcjonuję filmy konkursowe na OFF Cinema od kilku lat i muszę przyznać, że tak wysokiego poziomu nie prezentowały od dawna. Jesteśmy też zapewne jednym z pierwszych festiwali, na którym dokumentaliści twórczo odpowiedzieli na rzeczywistość i zgłosili filmy o pandemii - inne festiwale przeprowadzały swoje selekcje wcześniej. Jednak to nie koronawirus przeważa w tematyce, a relacje rodzinne w każdej konfiguracji i przede wszystkim "starość" jako zapomniany aspekt życia każdego z nas.

Spośród ponad 450 zgłoszeń z 12 krajów wybraliśmy 30 doskonałych filmów dokumentalnych, w tym aż 13 z Polski. Mamy film przekraczający granice gatunku, zrobiony w całości w świecie wojennej gry komputerowej. Jest też zaangażowany społecznie amerykański dokument o kobietach kapłanach Kobieta ksiądz czy film o brutalnych chińskich przesłuchaniach Nie zadawaj pytań. Oczywiście do konkursu zakwalifikowane zostały też doskonałe filmy polskie, w tym m.in. laureat Studenckiego Oscara Family 2, Zobaczyć Niepodległość portretujący Marsze Niepodległości czy Long time no see - wzruszająca polsko-szwedzka historia rodziny, którą podzieliła emigracja. O skutkach koronawirusa opowie film Co zrobimy z przyszłością?, w którym młode małżeństwo z Olsztyna próbuje poradzić sobie z prowadzeniem kawiarni i wychowaniem dzieci. Poziom jest naprawdę światowy. Jurorzy z Izraela, Chile, USA, Szwajcarii i Polski będą obradować i oglądać filmy online.

A co poza konkursem w tym roku? Jakie premiery, pokazy specjalne zobaczymy podczas OFF Cinema? Z kim będzie okazja się spotkać - jeżeli nie na żywo, to przynajmniej online?

Pokażemy m.in. dokument Wojna gwiazd - film poznańskiego reżysera opowiadający o wciąż żywym fenomenie i fandomie Gwiezdnych wojen. Przedpremierowo zaprezentujemy film o słynnym fotografie Helmucie Newtonie czy biografię polskiego podróżnika, dziennikarza, autora programów telewizyjnych Tony'ego Halika. Z partnerem festiwalu - Studiem Munka zaprezentujemy najlepsze dokumentalne "30-tki", czyli najnowsze filmy podopiecznych studia. Będzie uwielbiana przez widzów sekcja Filmy o filmach, Sezon - prezentujący najlepsze filmy dokumentalne ostatniego roku i doskonały film otwarcia festiwalu 13 października. Szczegóły niebawem.

Rozmawiała Sylwia Klimek

*Piotr Szczyszyk - absolwent filmoznawstwa i kultury mediów na UAM w Poznaniu. Autor kilku etiud filmowych, m.in. filmu Pomarańcze, pokazywanego na kilkudziesięciu festiwalach filmowych na świecie. Pisze o kinie dla miesięcznika "Kino". Współautor publikacji Kino włoskie po 1980 roku. Preselekcjoner MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu i organizator OFF Cinema w Poznaniu. Od 2020 roku kierownik Kina Pałacowego w Zamku.

  • 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF Cinema
  • 13-18.10
  • CK Zamek, online/offline
  • bilety i streamingi na Bilety24.pl
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020