Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Kulturalna podróż na Wschód

Zawsze chciałeś nauczyć się azerskiego, gotować po gruzińsku lub dowiedzieć się czegoś o mołdawskiej sztuce? Przyjdź na 2. Festiwal Wybieram Wschód!

Ukraina. Fot. Filip Faliński / mat. org. - grafika artykułu
Ukraina. Fot. Filip Faliński / mat. org.

W tydzień po majówkowych wyjazdach poznaniaków czekają kolejne wojaże - bez ruszania się z miasta będzie można odwiedzić bliższe i dalsze kraje Europy Wschodniej. Na spotkanie ze sztuką, muzyką i filmem zapraszają członkowie studenckiej organizacji AEGEE. "Chcemy zerwać z funkcjonującym w społeczeństwie niesprawiedliwym podziałem: My-Zachód, Oni-Wschód. Zgodnie uważamy, że wszyscy jesteśmy Europejczykami" - piszą. Organizowany przez nich Festiwal Wybieram Wschód ma propagować ideę Partnerstwa Wschodniego - programu Unii Europejskiej skierowanego do Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Cel to integracja i współpraca z tymi państwami - podobnie jak w przypadku poznańskiego festiwalu. "Pragniemy otworzyć się na to, co ma do zaoferowania ten mniej znany, lecz niezmiernie interesujący region - odkryć bogatą mozaikę kulturową, poznać styl życia ludzi, zrozumieć ich problemy i nadzieje" - deklarują organizatorzy i zapraszają na spotkania, warsztaty i koncerty.

Festiwal otworzy pokaz filmu, który trudno znaleźć na ekranach polskich kin. Armeński "Mayak" (ang. "The Lighthouse") zdobył główne nagrody na festiwalach filmowych w Splicie oraz w Erwanie, został też obsypany pozytywnymi recenzjami. Na poły autobiograficzna opowieść Marii Saakyan porusza tematykę wojny. I nie chodzi tu tylko o wojny toczące się na Wschodzie w latach dziewięćdziesiątych - reżyserka chciała nakręcić obraz o charakterze uniwersalnym. Warto dodać, że jej lirycznym obrazom towarzyszy muzyka stworzona przez... fińskiego kompozytora Kimmo Pohjonena.

Gwiazdą weekendu będzie zespół QuadroSusanna. Choć muzycy tworzący grupę są Polakami, pełnymi garściami czerpią z tradycyjnej muzyki wielu krajów, w szczególności nawiązując do melodii słowiańskich. Do tego wokalistka Susanna Jara-Małecka zaśpiewa teksty w słowiańskich językach i dialektach. Wpisana w twórczość zespołu różnorodność przejawia się również w używanych instrumentach. Obok kontrabasu, skrzypiec i perkusji w utworach słychać lirę korbową. Serwowana przez muzyków mieszanka gatunków, tradycji i brzmień wypełni Blue Note w sobotni wieczór.

W niedzielę na chętnych czeka wprawa do Mołdawii. Będą przemierzać ją ścieżkami sztuki, choć nie zabraknie też muzyki i regionalnego wina. Przewodnikiem będzie Teodor Ajder, artysta, pisarz i krytyk urodzony w Kiszyniowie. Polskim czytelnikom może być znany z tekstów publikowanych w "Lampie" i "Obiegu". Napisał ponadto dwa zbiory opowiadań i powieść epistolarną. Wystawy jego prac gościły w galeriach w Japonii, Szwajcarii czy Finlandii. W Poznaniu Ajder opowie o niezależnej, mołdawskiej sztuce krytycznej,powstającej od końca lat sześćdziesiątych po dzień dzisiejszy.

Ciekawym punktem festiwalu są warsztaty. Na niektóre można się jeszcze zapisać. Tym, którzy lubią poznawać kultury przez język, jakim posługują się ich przedstawiciele, przypaść mogą do gustu warsztaty języka ukraińskiego i azerskiego. Prowadzący - rodzimi użytkownicy tych języków - nauczą podstawowych zwrotów i opowiedzą o swoich kulturach. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na warsztaty języka azerskiego. Pospieszyć się powinni również miłośnicy gotowania, którzy chcieliby poznać tajniki kuchni gruzińskiej. Do 7 maja należy wysyłać zgłoszenia na warsztaty z Krystyną Roszak. W sobotnie popołudnie dziesięcioro wybrańców ulepi pod jej okiem pierogi chinkali, przyrządzi zapiekane chaczapuri oraz wiele innych specjałów rodem z Kaukazu.

Jak widać, podróż po Wschodzie, na jaką zapraszają studenci z AEGEE, oferuje wiele atrakcji. Warto przejrzeć cały program i przekonać się, że ambitnej sztuki, dobrej muzyki i bogatego życia kulturalnego nie należy szukać tylko i wyłącznie za zachodnią granicą.

Urszula Modrzyk

  • 2. Festiwal Wybieram Wschód!
  • 10-12.05
  • wstęp wolny, na warsztaty obowiązują zapisy
  • bilety na koncert zespołu QuadroSusanna: 20 zł, do nabycia w klubie Blue Note oraz w siedzibie AEGEE (ul. Towarowa 53/003) podczas spotkań.
  • bilety na Eastern Night Fever: 5 zł

Program:

10.05, g. 18.30, Klubokawiarnia Meskal (ul. Nowowiejskiego 7) - projekcja filmu "The Lighthouse"

11.05

g. 10, s. 118 i 119, Instytut Językoznawstwa, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Collegium Novum (al. Niepodległości 4), warsztat językowy, cz. I, język azerski i ukraiński

g. 12.30, Kluboksięgarnia GŁOŚNA (ul. Święty Marcin 30), panel dyskusyjny: O prawach człowieka i obywatela na Białorusi

g. 15, Akademia Kulinarna Restauracji Dąbrowskiego 42  (ul. Dąbrowskiego 42), warsztat kulinarny: kuchnia gruzińska.

g. 19.30, Blue Note Jazz Club (ul. Kościuszki 76/78), koncert zespołu QuadroSusanna

g. 22 Eastern Night Fever

12.05

g. 12, s. 118 i 119, Instytut Językoznawstwa, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Collegium Novum (al. Niepodległości 4), warsztat językowy, cz. II, język azerski i ukraiński

g. 15, Fundacja Serdecznik (ul. Grodziska 15), "Podróże po Europie Wschodniej" - warsztat dla dzieci i młodzieży z Akademii Przyszłości

g. 17, Klubokawiarnia Meskal (ul. Nowowiejskiego 7), panel dyskusyjny: Mołdawia - sztuka krytyczna