Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Fotograficzne podróże po Wielkopolsce

W programie trwającego właśnie w Wielkopolsce Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki 19 października to "dzień poznański".

Andrzej Jerzy Lech, cykl "Kolekcja Wrzesińska 2010" - grafika artykułu
Andrzej Jerzy Lech, cykl "Kolekcja Wrzesińska 2010"

Oznacza to, że w kilku miejscach w Poznaniu tego dnia zobaczymy sporo naprawdę dobrej fotografii. Te miejsca to: Galeria Miejska Arsenał, Galeria Oko/Ucho, Pawilon Nowa Gazownia, Galeria Obok, Ego, Szyperska i kilka innych. Co pokażą?

Trzy Wrześnie

W Arsenale, Galerii Ego i w Nowej Gazowni pojawi się projekt szczególny. "Kolekcja wrzesińska" - zdjęcia przedstawiające współczesną Wrześnię, autorstwa trzech wybitnych fotografów: Bogdana Konopki, Andrzeja Jerzego Lecha i Mariusza Foreckiego. To tworzone od 2009 r. artystyczne archiwum fotograficzne Wrześni ukazuje aktualny stan miasta i jego mieszkańców, ale w sposób indywidualny i oryginalny, bo przefiltrowany przez wrażliwość twórców, zaproszonych do jego tworzenia. To właściwie trzy bardzo różne opowieści o tym samym mieście.

Pierwszy Wrześnię portretował Bogdan Konopka - mieszkający w Paryżu, jeden z najważniejszych polskich fotografów. Realizował zadanie przez rok. - Września jest trudna do fotografowania, ale tak to zwykle bywa z miastami tej wielkości - mówił potem w rozmowie z "Wiadomościami Wrzesińskimi". - Za każdym razem kiedy tu byłem, starałem się na chwilę być mieszkańcem tego miasta. Jednocześnie moje spojrzenie jest zdystansowane, więc może być w pewien sposób pouczające - tłumaczył. Zdjęcia Wrześni, które zrobił w 2009 r., można zobaczyć od 19 października na osobnej wystawie w Galerii Miejskiej Arsenał. Wernisaż o godz. 13.

W kolejnych latach (2010 i 2011) Wrześnię fotografowali także Andrzej Jerzy Lech, mieszkający w USA jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów, oraz Mariusz Forecki - fotograf współpracujący z ważnymi czasopismami fotograficznymi w Polsce. Wystawa zdjęć Lecha zostanie otwarta tego samego dnia, o godz. 14.30 w Pawilonie Nowej Gazowni, a Foreckiego - o godz. 15.45 w Galerii Ego.

Września i Kalisz górą!

Jedną z najważniejszych wystaw festiwalu obejrzymy w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury - także ten wernisaż zaplanowano na 19 października (godz. 17). To pokonkursowa "Moja Wielkopolska 2012" - wystawa, od której wziął się pomysł na wielkopolski Festiwal Fotografii. Jak współcześni fotografowie patrzą na Wielkopolskę? Na co kierują obiektywy swoich aparatów? Co widzą?

Na konkurs wpłynęło w tym roku blisko 700 zdjęć 61 autorów. W jury zasiadali: prof. Piotr Chojnacki (Uniwersytet Artystyczny), Andrzej Niziołek (dziennikarz) oraz Władysław Nielipiński (WBPiCAK). Przyznali 3 nagrody główne - w tym dwie pierwsze - oraz 5 wyróżnień. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli: Piotr Nowak z Wrześni za 9 zdjęć z cyklu "Tonsil 2010-2012" oraz Lidia Krzywoźniak z Kalisza za 5 zdjęć z cyklu "Zaplecze miasta". "Fotograficzne zestawy Lidii Krzywoźniak i Piotra Nowaka, nagrodzone podczas tegorocznego konkursu, są jak awers i rewers podobnego, zupełnie jednak innego widzenia świata" - pisze w katalogu festiwalu Andrzej Niziołek. "Ich wspólnym motywem jest rozpad, zniszczenie, opuszczenie, które są znamieniem danego miejsca. Ale w każdym z tych dwóch zestawów sfotografowana pustka jest zupełne inna" - zauważa. Na wystawie w WBPiCAK zobaczymy nie tylko zwycięskie zdjęcia. Jury wskazało do prezentacji ponad 100 fotografii 28 autorów.

A co jeszcze czeka nas w dniu poznańskim? W Galerii Oko/Ucho - "Projekt PKS - osiem dni z życia powiatu kościańskiego", pokazujący codzienność ziemi kościańskiej widzianą oczami mieszkańców i podróżników. A w Galerii Obok wystawa "Street Photography". Ale i to nie wszystko. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.wbp.poznan.pl.

Sylwia Klimek

  • dzień poznański na Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki
  • 19.10, g. 12-20