Flet w roli głównej

Festiwal potrwa trzy dni, podczas których Poznań będzie gościł artystów z różnych stron Europy. To wielkie wydarzenie - nie tylko dla muzyków, którzy wezmą udział w warsztatach i wykładach, ale także dla koneserów muzyki poważnej, bowiem każdy z festiwalowych dni zakończy się koncertem.
Gościem honorowym festiwalu będzie Patrick Gallois - światowej sławy wirtuoz fletu. Francuski muzyk koncertuje na całym świecie, a jego dyskografia liczy ponad siedemdziesiąt pięć płyt, w tym wiele nagranych w ramach ekskluzywnego kontraktu ze znaną wytwórnią Deutsche Grammophon. Oprócz gry na flecie Gallois od kilkunastu lat rozwija karierę dyrygenta, również w tej dziedzinie odnosząc sukcesy.
Patrick Gallois jest też pedagogiem - i to w tej roli wystąpi w pierwszym dniu festiwalu. W czwartek wygłosi wykład, podczas którego opowie o funkcjonowaniu artysty we współczesnym świecie. Tego samego dnia odbędzie się też pierwszy z festiwalowych koncertów pod hasłem "Inspired by the World". Usłyszymy zarówno muzykę najnowszą, jak i dźwięki z poprzednich wieków - od "Andante" Mozarta po intrygujący utwór Iana Clarke, przypominający... odgłosy jadącego pociągu. Tak zróżnicowany repertuar wykonają profesorowie i wirtuozi z różnych krajów Europy: Gro Sandvick, Henrik Svitzer, Moshe Aron Epstein i inni.
Drugi festiwalowy wieczór należeć będzie do studentów - uczestników warsztatów. Zapowiada się koncert pełen wrażeń. Gwarantuje to dobór utworów, wśród których znajdą się między innymi emocjonalne dzieła Astora Piazzolli oraz wyjątkowy "Satyricon", skomponowany przez poznańskiego pianistę Adama Domurata, specjalnie na tegoroczny festiwal. Właśnie w piątek odbędzie się jego prawykonanie.
Sobota to ostatni dzień festiwalu. Tego wieczoru uczestnicy i pedagodzy połączą swe siły we wspólnym koncercie. Zabrzmią między innymi kompozycje Bacha, Griega, Vivaldiego i Madsena. Zagrają soliści i zespoły - w tym poznańska, studencka CoOperate Orchestra oraz norweska grupa The Norwegian Flute Ensemble. Również tego wieczoru na scenie pojawi się maestro Patrick Gallois - zarówno w roli flecisty, jak i dyrygenta.
Ukoronowaniem koncertu, jak i całych trzech dni, będzie "Big day" Mik'a Mowera we wspólnym wykonaniu pedagogów i uczestników festiwalu. Ten utwór, skomponowany na orkiestrę fletową, w pełni wykorzystuje jej potencjał - od delikatnego klikania klapek fletów we wstępie po radosny chór instrumentów w zakończeniu dzieła. Z pewnością warto usłyszeć go na żywo.
Koncerty i wykład otwarty odbędą się w Auli Novej. Wstęp na nie jest wolny.
Urszula Modrzyk
- IV Międzynarodowy Festiwal Fletowy
- 21-23.02
- Aula Nova, ul. Św. Marcin 87
- Program:
21.02.
g. 14 - wykład otwarty Patricka Gallois "Współczesny artysta"
g. 19 - koncert inauguracyjny - "Inspired by the World". Wystąpią m.in. Gro Sandvik, Henrik Svitzer, Moshe Aron Epstein, Lars Asbjórnssen, Ewa Murawska
22.02.
g. 19 - koncert "Youth in action!" Wystąpią uczestnicy festiwalu oraz CoOperate Orchestra
23.02.
g. 19 - koncert finałowy - "Big day!". Wystąpią m.in. Patrick Gallois, Ewa Murawska, Moshe Aron Epstein, Dagmara Kapczyńska, The Norwegian Flute Ensemble, CoOperate Orchestra
- Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny
- Organizatorami festiwalu są Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Katedra Instrumentów Dętych i Akordeonu