Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Echa świata wg Amadeusa

Według słownika muzycznego echo to odbicie fali dźwiękowej od przeszkody, które powoduje kilkukrotne słyszenie zjawiska dźwiękowego. "Echa świata" to tytuł koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Jakie zjawiska usłyszymy w Auli UAM w najbliższą niedzielę?

. - grafika artykułu
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, fot. Kamil Babka

Tego dnia Orkiestrze towarzyszyć będzie Chór Kameralny UAM, a w roli solisty usłyszymy znakomitego skrzypka - Jarosława Żołnierczyka. Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów - udziela się zarówno jako solista, jak i kameralista. Jest koncertmistrzem Amadeusa, a także członkiem zespołu Wieniawski Kwartet. Swoim talentem i umiejętnościami dzieli się ze studentami Akademii Muzycznej w Poznaniu. Również Chór Kameralny UAM może poszczycić się dużymi osiągnięciami. Bogaty repertuar, doskonale wypracowane brzmienie oraz znakomici soliści - to wizytówka zespołu.

Hity klasyki

Tak wspaniali wykonawcy nie zawiedli doborem repertuaru. W programie niedzielnego koncertu usłyszymy bardzo interesujące utwory i ich aranżacje. Dwie pierwsze kompozycje można śmiało nazwać hitami muzyki klasycznej. Wieczór rozpocznie wczesny utwór Karola Szymanowskiego - "Etiuda b-moll" op. 4 nr 2. Utwór ten ma bardzo refleksyjny charakter. Wielogłosowa faktura, niezwykle bogate brzmienie oraz głębia utworu zostały docenione w świecie muzyki. Sam kompozytor, zaskoczony popularnością "Etiudy...", pisał: "Fatalnie jest już w tak młodym wieku skomponować swoją IX Symfonię". Porównanie utworu fortepianowego do symfonii okazało się być prorocze - utwór doczekał się wielu orkiestrowych aranżacji. Jedną z nich - Agnieszki Duczmal - usłyszymy na koncercie w Auli UAM.

Następny będzie najsłynniejszy z utworów fortepianowych Ludwika van Beethovena, "Sonata cis-moll" op. 27 nr 2, znana jako "Sonata księżycowa". Podobnie jak w przypadku utworu Szymanowskiego dzieło Beethovena cieszy się niesłabnącą popularnością i doczekało się nowych interpretacji. 24 kwietnia "Sonatę..." usłyszymy w wersji orkiestrowej, w aranżacji Jakuba Kowalewskiego.

Nowe, warte poznania

"Jesień w Albanii", "Zima w Tybecie", "Wiosna w Japonii", "Lato w Indiach" - to tytuły kolejnych części utworu Roxanny Panufnik "Four World Seasons" (2012), który po raz pierwszy zabrzmi w Poznaniu. Kompozytorka nie zyskała tak wielkiej sławy jak jej ojciec - Andrzej Panufnik - niemniej warto poznać bliżej jej twórczość. Inspiracją do powstania "Four World..." były orientalne podróże, podczas których artystka zasłuchała się w muzyce Wschodu.

Wraz z utworem Panufnik na dobre przeniesiemy się we współczesność kreowaną przez kobiety. Ostatnim bowiem utworem niedzielnego koncertu będzie inspirowany mitami starożytnej Grecji "Arion" autorstwa kompozytorki młodego pokolenia - Zuzanny Koziej. Artystka zdobywa uznanie w Polsce i na świecie. "Arion" został doceniony na XII Międzynarodowym Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat. Prawykonanie odbyło się w 2015 roku z udziałem siedmiu chórów - z Ekwadoru, Filipin, Polski, Portoryko, RPA, Ukrainy i Serbii. Tym razem usłyszymy go w wykonaniu Chóru UAM i Orkiestry Amadeus.

Aleksandra Bliźniuk

  • Koncert "Echa świata"
  • K. Szymanowski - "Etiuda b-moll" op.4 nr 3 (ar. A. Duczmal), L. van Beethoven - "Sonata cis-moll" op. 27 nr 2 księżycowa (ar. J. Kowalewski), R. Panufnik - "Four World Seasons", Z. Koziej - "Arion" na chór mieszany i orkiestrę smyczkową
  • Jarosław Żołnierczyk - skrzypce, Chór Kameralny UAM, Krzysztof Szydzisz - przygotowanie chóru, Agnieszka Duczmal - dyrygent, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
  • 24.04, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety 30/40/50 zł (dostępne w CIM)