Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Druga kadencja rektora UAP

We wtorek 31 marca profesor Wojciech Hora, obecny rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, po raz drugi został wybrany na to stanowisko. W głosowaniu online, które odbyło się w ten sposób z powodu obowiązujących w okresie pandemii przepisów, zwyciężył jednogłośnie liczbą 34 głosów.

. - grafika artykułu
Wojciech Hora, fot. Andrzej Florkowski

Decyzją Elektorów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Rektorem na kadencję 2020-2024 został wybrany prof. dr hab. Wojciech Hora, który obowiązki rektora tej uczelni pełni już od 2016 roku.

- Zaczęliśmy być zauważalni. Staliśmy się też dla miasta prawdziwym partnerem. Chcemy dalej wspólnie budować ten kapitał, jakim jest kultura i sztuka - mówił niedawno w rozmowie dla naszego portalu, opisując plany rozwoju Uniwersytetu Artystycznego.

Profesor Wojciech Hora w 1987 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Jego dyplom składał się z zestawu 22 mebli, które do dziś są w produkcji. Na wystawie najlepszych dyplomów uczelni artystycznych w Zachęcie w tym samym roku otrzymał Pierwszą Nagrodę Ministra Kultury. Wygrana w konkursie im. Marii Dokowicz na macierzystej uczelni umożliwiła mu roczny pobyt w Londynie ze stażem w RCA - firmie projektującej i realizującej meble jednostkowe i małoseryjne dla różnych firm oraz klientów indywidualnych.

Pracę na poznańskiej Uczelni rozpoczął również w 1987 roku. Od 1991 roku kieruje tu Pracownią Bioniki na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W 2007 roku uruchomił też autorski Kierunek Wzornictwa przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Prowadzi własne autorskie studio projektowania: architektury, architektury wnętrz, form przemysłowych i mebla. Posiada wiele realizacji w kraju i za granicą (m.in. Anglia, Niemcy, USA). Brał udział w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach designu - w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Zielonej Górze i Warszawie. Od roku 2016 jest rektorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, stanowisko to będzie piastował przez następne cztery lata.

We wspomnianej już rozmowie deklarował: - UAP ma dwa filary. Pierwszym jest elitaryzm kształcenia - chcemy za wszelką cenę podtrzymać i zachować nasz prymat w myśleniu o sztuce w skali Polski. Drugim jest myślenie społeczne. Bo nie byłoby tego pierwszego, gdyby nie ulokowanie naszej uczelni w świadomości miasta i regionu. Bez wsparcia społecznego nigdzie nie dojedziemy. Jednocześnie musimy być świadomi, że jako jednostka państwowa jesteśmy coś winni społeczeństwu. W związku z tym już na początku mojej kadencji uruchomiliśmy Centrum Aktywności Artystycznej. Warsztaty cieszą się zainteresowaniem nawet ludzi z okolicznych powiatów.

oprac. as