Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Design dla każdego

Edukacja w dziedzinie wzornictwa przemysłowego oraz promocja kreatywnego projektowania - takie są główne założenia nowego festiwalu, który 30 maja rozpoczyna się w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Bogusława i Czesław Kowalscy na tle zaprojektowanej przez nich meblościanki, 1961 r., fot. archiwum rodzinne p. Kowalskich

Poznań Design Days organizują wspólnie Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Fundacja Klaster Poznań. Dzięki nim miasto na całe 10 dni stanie się stolicą designu i platformą wymiany doświadczeń polskich i zagranicznych środowisk projektowych, na której zaprezentują się zarówno znani twórcy, jak i początkujący artyści.

Dialog, miasto, integracja

- Po pierwsze chodzi o zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców płaszczyzny współpracy pomiędzy różnymi instytucjami kultury i sztuki oraz przestrzeniami kreatywnymi funkcjonującymi w Poznaniu. A zatem - o zorganizowanie czegoś, co zwróci uwagę potencjalnych odbiorców na design, w różnych postaciach i odsłonach - tłumaczy Piotr Luczys, rzecznik prasowy festiwalu. - Po drugie chodzi o zwrócenie uwagi na miasto, które nie tylko będzie przestrzenią, na planie której wszystkie wydarzenia festiwalowe będą się toczyć, ale i tematem przewodnim wielu z nich - mówi. Oprócz tego organizatorom zależy także na tym, żeby zintegrować lokalnych artystów i projektantów oraz pokazać, że design i przestrzeń publiczna są dla wszystkich. - W ramach festiwalu znajdzie się oferta dla dorosłych odbiorców i dla dzieci, dla których zorganizowany zostanie cykl sześciodniowych warsztatów w CK Zamek, tematycznie powiązanych z projektowaniem i komunikacją - zapowiada rzecznik.

Komunikacja ideą przewodnią

W programie PDD 2014 znalazły się liczne wystawy, m.in. Simple is better, której kuratorami są Marcin Konicki i Jakub Owsian z Katedry Mebla UAP, czy Anatomia Europy. Ukraina, Rosja, Białoruś, której kuratorką jest Ksenia Kaniewska. Poza tym zaplanowano także prezentacje, pokazy filmów, spotkania, warsztaty, dyskusje i wykłady. Na jednym z takich spotkań głos zabiorą m.in. adwokat Magdalena Oczachowska i Karolina Nowak, które zwrócą uwagę na kilka ważnych aspektów z punktu widzenia zabezpieczenia interesu designera.

Z kolei tematem debat Bałak Designu, koordynowanych przez Piotra Jarzynę, będą relacje biznesu i designu. Dodatkową atrakcją są także gra miejska oraz cykl prelekcji połączonych z wystawą Meble Kowalskich - legenda PRL-u. Vol. 2.

Zaplanowane wydarzenia odbywać się będą m.in. w przestrzeniach CK Zamek, na terenie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w Galerii Miejskiej Arsenał i Starym Browarze.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Poznań Design Days
  • 30.05-8.06